Klávesy F1 až F12 vám ušetria čas. Tieto funkcie by mal poznať každý

Lucia Mužlová

Funkčné klávesové skratky v hornej časti klávesnice nie sú len na to, aby na ne sadal prah. Niekto ich využíva denne, iný zase o ich význame nemá ani chýru. Pravdou však je, že tieto funkčné klávesy plnia rôzne užitočné funkcie a rozhodne nie je na škodu poznať ich reálne využitie. Prečítajte si, na čo jednotlivé klávesy slúžia a začnite ich odteraz využívať. Práca s počítačom bude hneď o čosi efektívnejšia a vaša produktivita vďaka tomu porastie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

F1 – Otvorí pomocníka v drvivej väčšine programov. Ak si teda nie ste istí tým, ako máte v práve spustenom programe pracovať, kliknutie na funkčnú klávesu F1 by mal byť jeden z vašich prvých úkonov.

F2 – Pomocou tejto klávesy môžete premenovať zvolený súbor alebo priečinok.

F3 – Stlačením F3 zahájite vyhľadávanie textu v aktívnom súbore, programe či v internetovom prehliadači.

F4 – V kombinácií s klávesou Alt dokážete zatvárať otvorené aktívne okná.

F5 –  Táto klávesa sa najčastejšie využíva v prostredí interntového prehliadača. Slúži na aktualizáciu (obnovenie) otvoreného okna, na tzv. refresh.

Pixabay
Pixabay

F6 – Stlačením klávesy F6 označíte v internetovom prehliadači adresu internetovej stránky, na ktorej sa práve nachádzate. V kombinácií s CTRL + C a s CTRL +V dokážete takto rýchlo a efektívne kopírovať odkazy internetových stránok.

F7 – Touto klávesou otvoríte kontrolu pravopisu v programoch od Microsoftu, napríklad v známom programe Word.

F8 – Pomocou tejto klávesy sa dá pri reštartovaní počítača dostať do „Boot menu“, v prípade ak chcete vykonávať zmeny v operačnom systéme. Jej využitie je teda skutočne len občasné.

F9 – Podobne ako predchádzajúca klávesa, aj táto má len malé využitie. Stlačením F9 vykonáte obnovu v programe Microsoft Word, alebo v Exceli prepočítate jednotlivé hárky. F9 sa dá tiež využiť v programe Microsoft Outlook.

F10 – Stlačením F10 otvoríte vo väčšine programov panel s hlavnou ponukou. V kombinácii dvoch kláves SHIFT + F10 otvoríte kontextovú ponuku, aká sa vám bežne zjaví pri kliknutí pravým tlačidlom myši. Takúto ponuku dokážete vyvolať aj pomocou klávesy Application key, ktorá sa zvyčajne na klávesnici nachádza vedľa pravého CTRL.

 F11 – Táto klávesa nájde svoje najväčšie využitie v internetových prehliadačoch. Jej stlačením sa aktivuje/deaktivuje režim celej obrazovky (fullscreen mode).

Pixabay
Pixabay

F12 – Posledná funkčná klávesa nemá veľké využitie. V programe Microsoft Word ňou otvoríte okno na uloženie dokumentu.

Opísané funkcie klávesníc F1 až F12 sú všeobecné, no na niektorých notebookoch či špeciálnych klávesniciach môžu mať aj ďalšie iné využitie. Výrobcovia notebookov navyše pridávajú tlačidlo Fn, ktoré rozširuje používanie týchto kláves.

Pozri aj: Všetci ľudia s modrými očami majú jednu vec spoločnú a je divnejšia, než ste si mohli myslieť

zdroj: babskeveci.sk (Matej Mensatoris), brightside.me

Najnovšie články