Na Slovensko už dorazila zima. V týchto 9 okresoch sa ľudia môžu tešiť zo snehovej nádielky

TASR , Kristína Hagarová

Foto: Facebook (JASNÁ)

Už niekoľko dní meteorológovia na tieto dni avizovali sneženie a zdá sa, že je to konečne tu. Na Slovensko dorazila zima. Hoci je ešte predčasné hovoriť o konci jesene, sneh napadol aj pod Tatrami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo viacerých okresoch sa môže v stredu (13. 10.) od skorého rána vyskytnúť sneženie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke. Výstraha pred snežením platí od 5. až do 12. hodiny. SHMÚ ju vydal pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Banská Bystrica a Brezno.

Snežiť bude aj dnes

„V okresoch sa v polohách nad približne 700 metrov očakáva výskyt sneženia vo veľmi skorom termíne, pri ktorom spadne do štyroch centimetrov nového snehu,“ spresnil SHMÚ. Výška snehu predstavuje podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako je doprava či pohyb osôb. „Snehová pokrývka nie je v danej ročnej dobe a oblasti bežná a môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozornil SHMÚ.

Ako uvádza portál Imeteo, počas noci dorazili na množstvo vyššie položených lokalít Slovenska snehové zrážky. Snežiť by však malo počas dnešného a aj zajtrajšieho dňa. Hranica sneženia sa od rána pohybovala okolo 1200 metrov nad morom. Okrem hôr však sneh poletoval aj vo Vyšných Hágoch či sneh poletoval aj v okolí Prešova. Súvislá snehová pokrývka sa do dnešného rána vytvorila aj v Jasnej. V Tatrách pritom nejde o prvý sneh. Na Lomnickom štíte napadlo až 19 centimetrov.

Sneh by sa mohol aj udržať

Snehu najviac pribudne počas dnešného večera, kedy majú doraziť výdatnejšie zrážky s množstvom snehu. Nejaký čas by sa mali v chladnom vzduchu aj udržať. V studenom vzduchu hranica sneženia klesne a sneh sa dostane aj do obývaných oblastí severného Slovenska, najmä Žilinského kraja, kde môže napadnúť aj niekoľko centimetrov snehu. Hranica sneženia by dnes večer mala klesať pod 1000 m n. m., pričom v priebehu ranných hodín vo štvrtok klesne hranica sneženie aj na 700 metrov nad morom.

Prvý sneh sa môže objaviť aj na Horehroní aj Spiši.