Silné slová Zuzany Čaputovej, ktoré sa dotkli mnohých ľudí: Tieto hodnoty si musíme počas Vianoc uvedomiť

TASR

FOTO TASR - Dano Veselský

Betlehemské svetlo už žiari aj v Prezidentskom paláci. V pondelok popoludní ho z rúk skautov prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová, pričom ide o prvé oficiálne prijatie svetla na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hlava štátu tvrdí, že tento rok je betlehemské svetlo okrem iného aj symbolom odhodlania a odvahy, inak je to tradičný symbol pokoja a mieru. „A to sú, myslím si, tie hodnoty, ktoré si potrebujeme v tomto náročnom období uvedomiť a sprítomniť počas vianočných sviatkov,“ uviedla prezidentka. Skautom poďakovala za činnosť, ktorú počas roka vykonávajú, a aj za to, že udržiavajú tradíciu betlehemského svetla na Slovensku.

Prvá na Slovensku

Náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík uviedol, že betlehemské svetlo priniesli prezidentke ako prvej na Slovensku. Poukázal na to, že svetlo roznesú do viacerých miest v krajine, kde si ho ľudia budú môcť odpáliť a priniesť do svojich domovov. Betlehemské svetlo si v sobotu (11. 12.) večer prevzali slovenskí skauti od skautov z Rakúska, v nedeľu (12. 12.) ho odovzdali na poľsko-slovenských hraniciach poľským skautom, rovnako na hraniciach aj skautom z Ukrajiny.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Skauti tento rok z dôvodu pandemickej situácie neorganizujú hromadný vlakový prevoz, pôjde len o symbolické prevezenie betlehemského svetla z Bratislavy do Košíc. Jazda sa uskutoční 18. decembra, pričom odpáliť si svetlo nebude možné. Betlehemské svetlo sa bude distribuovať po Slovensku v nasledujúcich dňoch, aby bolo dostupné v čo najväčšom počte miest. Odpaľovanie betlehemského svetla bude v súlade so všetkými aktuálne platnými pandemickými opatreniami, so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Dlhá tradícia

Hlavnými miestami na odpálenie betlehemského svetla tak primárne budú kostoly a tradičné stanovištia v mestách. Betlehemské svetlo tradične poputuje aj na Lomnický štít, a to 19. decembra. Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.

Najnovšie články