Aké zimy nás čakajú v najbližších rokoch? Meteorológovia majú jasnú odpoveď, zostanete prekvapení

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Posledné roky sa na Slovensku dočkávame zimy väčšinou po novom roku. Niekedy sneh prekvapí aj na konci marca, no okolo novembra a decembra ho čakáme často bez výsledku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vplyvom globálneho otepľovania sa počasie mení. Kým niekedy sme boli zvyknutí na priemerne teplé letá a poriadne tuhé zimy, teraz väčšinou počas leta býva extrémne teplo a tešíme sa z každej snehovej vločky, ktorá padne. Aké nás však čakajú najbližšie zimy? Portál Severe-Weather podal správu, ktorá možno mnohých ľudí veľmi nepoteší.

Aké budú zimy v najbližších rokoch?

Meteorológovia predpovedajú, že počas zimných mesiacov sa zmení počasie v celej Európe. V ďalších rokoch budú zimy iné, na aké sme boli zvyknutí. Globálne otepľovanie spôsobí, že sneh bude v našej oblasti skôr raritou, ale keď už raz začne snežiť, bude to poriadna fujavica. Počasie v Európe, teda aj na Slovensku, sa bude meniť. Fujavice sa budú vyskytovať aj v miernom podnebnom pásme.

Foto: archív TASR

Extrémne výkyvy počasia máme podľa vedcov v Európe očakávať do roku 2050 a sneženie bude oveľa intenzívnejšie a silnejšie ako doteraz. Bude však skôr raritou. V priebehu nasledujúcich rokov by sa fujavice, aké zažívajú ľudia napríklad v Alpách, mali presunúť nad západnú a strednú Európu. Zmeny počasia spojené s extrémami posledné roky zažívame stále častejšie. Európu zasahujú extrémne teploty, dažde, ale aj tornáda, čo predtým úplne bežné nebolo.