Nové mutácie koronavírusu sa šíria po celej Európe a úrady preto upravujú svoje rady týkajúce sa typov prekrytia tváre, ktoré by sme mali využívať.
Uradníci vo Francúzsku už varovali, že doma vyrobené látkové rúška už nemusia byť dostačujúce. Nemecko taktiež už vyžaduje respirátory FFP2 vo verejnej doprave a v obchodoch, Rakúsko je na tom podobne. Ako uvádza portál EuroNews, je dôležité vedieť, aký je medzi klasickým rúškom a respirátorom FFP2 rozdiel a vedieť, prečo bude možno dôležité ho mať aj na Slovensku.
Prečo sú respirátory účinnejšie?
EuroNews teda položil niekoľko otázok doktorovi Simonovi Kolstoeovi, docentovi zdravotnej starostlivosti na univerzite v Portsmouthe. Ten tvrdí, že na trhu existujú dva hlavné typy masiek. Na jednej strane sú určené na to, aby zabránili vydychovaniu baktérií na iných ľudí. Ak nositeľ kašle alebo kýcha, väčšina kvapôčok zostane v maske namiesto toho, aby dopadla na ľudí v okolí. Nezabraňujú však nositeľovi inhalovať menšie častice koronavírusu vo vzduchu.
Veľké obavy
Masky FFP, respektíve respirátory FFP2 filtrujú najmenej 94 % aerosólov a teda slúžia aj na ochranu. Používajú sa hlavne v zdravotníckych zariadeniach. Na začiatku pandémie sa mnohé štáty obávali, že nebude dostatok respirátorov pre zdravotníckych pracovníkov, preto sa verejnosti odporúčalo, aby si radšej vyrábala rúška sama. Takmer všetky krajiny sa obávali, že ich nedostatok spôsobí krízu v zdravotníctve. Teraz, keďže sú respirátory dostupné a vyrábajú sa vo väčšom množstve, je verejnosti odporúčané, aby ich nosila.
Hoci účinnosť respirátorov je oveľa vyššia ako obyčajných rúšok, stále platí, že by sme sa mali vyhýbať davom či tesnému kontaktu s inými osobami.
Nahlásiť chybu v článku