Našli ste si vo vašej schránke tento list? Dozviete sa z neho aj to, aký vysoký bude váš dôchodok

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

V týchto dňoch by ste si mali nájsť v schránkach výpisy z účtov z dôchodcovských správcovských spoločností. Tento výpis zahŕňa aj zmeny v druhom pilieri, ktoré zasiahli osobný dôchodkový účet.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Pravda, výpis z osobného dôchodkového účtu vás informuje o tom, v akom stave sú vaše úspory a ako sa im darilo vo fondoch, ale aj to, koľko vás to stálo. Pokiaľ si sporíte, váš druhý pilier sa tvorí na základe predpokladaného dôchodkového veku. Allianz, Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, zverejnila podrobný postup, ako môžete výpis prečítať.

Čo nájdete vo výpise?

Vo výpise nájdete prehľad o dôchodkových fondoch ROGRES alebo GARANT. Záleží na tom, v ktorom sporíte. „Vo výpise sa uvádza aj pomer povinných i dobrovoľných príspevkov podľa toho, ako si sporíte v jednom či dvoch fondoch. Rozloženie úspor do garantovaného a indexového fondu si určujte sami, a ak ste v PIS, je určené v súlade s ňou.“

Kedy pôjdete do dôchodku?

Ľuďom, ktorí majú viac ako 50 rokov, sa časť majetku začne presúvať do garantovaného fondu, pokiaľ tam ešte úspory nemajú. Ak nie ste v PIS, môžete požiadať o 50-percentné zníženie minimálneho podielu. Vo výpise tiež nájdete vašu dôchodkovú prognózu, ktorá zahŕňa vek, kedy pôjdete do dôchodku, ale aj predpoklad sumy, ktorú môžete mať. Tento scenár je rozdelený na tri časti, a to základný, pesimistický a optimistický.

Prognóza výšky dôchodku

Najnovšie články