Keď mala 4 roky, dostala prvú menštruáciu, teraz už má menopauzu. Toto 5-ročné dievčatko trpí veľmi netradičným ochorením

Lucia Mužlová

Dieťa z Nového Južného Walesu trpí nezvyčajným ochorením, tzv. Addisonovou chorobou, ktorá zapríčinila, že už vo veku štyroch rokov dostala svoju prvú menštruáciu a čoskoro ju už čakajú nepríjemné príznaky menopauzy. Jej matka sa pre Mirror Online vyjadrila, že dieťaťu už narástlo ochlpenie aj prsia, trápi ju akné a telesný zápach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okrem toho trpí päťročná Emily Doverová nadváhou, kvôli ktorej sa jej deti v škole vysmievajú a šikanujú ju. 41-ročná Tam Doverová, Emilina matka sa vyjadrila: „Nemala ani šancu byť obyčajným malým dievčatkom.“ Emily si uvedomuje, že je iná, keďže je oproti svojim spolužiakom väčšia a trápi ju mnoho iných problémov. Tí sa jej posmievajú, pretože nerozumejú závažným následkom jej ochorenia.

Emily sa narodila ako normálne zdravé dieťa, no už týždeň po narodení začala rapídne rýchlo rásť a mala problémy so spánkom. Keď mala štyri mesiace, bola veľká ako dieťa staré jeden rok. Keď mala len dva roky, začali jej rásť prsia a vytvorilo sa jej akné. Roky ju lekári bez výsledkov analyzovali a testovali, nevedeli prísť na to, čo jej je. Až keď malo dieťa štyri roky, zistilo sa, že trpí Addisovovým syndrómom, teda primárnou nedostatočnosťou nadobličiek.

Addisonov syndróm je raritne sa vyskytujúce ochorenie postihujúce nadobličky. V prípade Emily to znamená, že v jej tele je nedostatok dvoch základných hormónov – kortizolualdosterónu. Zvyčajne postihuje dospelých jedincov vo veku nad 30 rokov, výnimočne však môže postihnúť aj deti. V tom prípade spúšťa ochorenie u dieťaťa predčasnú pubertu a nevyhnutná hormonálna liečba vyvoláva príznaky podobné menopauze.

Aby toho nebolo málo, Emily má príznaky nachádzajúce sa na autistickom spektre a trpí úzkostnou poruchou. Tieto príznaky patria taktiež medzi prejavy Addisonovho syndrómu. Okrem iného sa syndróm prejavuje nedostatočným zvládaním stresu, zvýšenou únavou, slabosťou, nechutenstvom, vracaním, nepokojom, poruchami pamäti, nespavosťou, zvýšeným krvným tlakom, dehydratáciou a kolapsovými stavmi.

Jej matka má okrem Emily ešte dve ďalšie deti a na stránke GoFundMe založila zbierku, ktorá by jej mohla pomôcť vyzbierať financie na náročnú hormonálnu liečbu pre dcérku: „Dúfam, že sa nájde niekto, kto nám pomôže a umožní môjmu dieťaťu žiť život obyčajného päťročného dievčatka. Žiadne päťročné dieťa nie je dosť staré na to, aby si prechádzalo príznakmi puberty.“

Pozri aj: Výskum ukázal, s kým najčastejšie podvádzame svojich partnerov. Výsledky vás prekvapia

independent.co.uk, wikipedia