Neplodnosť, tabletka „po“ a antikoncepcia. Toto je 6 najčastejších mýtov, ktorým ženy stále veria

Monika Miková

Foto: pexels

Súčasná doba je príznačná rôznymi technickými, ale i lekárkymi vymoženosťami v rôznych smeroch každodenného života. Stala sa ňou i možnosť kontroly otehotnenia. Kondómy, pilulky, či telieska sú dnes už bežnou netabuizovanou témou. Osveta si so sebou nesie i mnohé mylné informácie, ktorých, povedzme si otvorene, je ich plný internet. Mladé ženy sa tak stávajú obeťami mýtov súvisiacich s antikoncepciou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok nie je propagáciou antikoncepcie, slúži ako prehľad odpovedí gynekológov na rôzne otázky žien.

Nemôžem otehotnieť, keď beriem antikoncepciu?

„Väčšina ľudí si myslí, že ak sa chráni pred nechceným otehotnením  pilulkami, či inými možnosťami, nič sa nestane. Nie je tomu tak. Žiadna antikoncepcia nie je 100%, ak by vám to náhodou niekto tvrdil. Dokonca i podviazanie vaječníkov je účinná metóda, nie však dokonalá.“  tvrdí Nerys Benfield riaditeľka oddelenia Plánovaného rodičovstva v Montefiore.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Laura Vanessa Rodríguez Rocha (@dra.vanerodriguez) on

Tabletka po vždy zaberie?

Ak ste ešte nepočuli o tabletke po, ide o tabletku po styku, ktorá by mala zabrániť v otehotnení. Odborníčka tvrdí, že rovnako ako podobné antikoncepcie, nie je 100% účinná. „Tabletka po styku pracuje na báze oneskorenej ovulácie, ak však vaše telo je už v ovulačnom cykle, tabletka nezaberie.“ Ak neviete, ako si vypočítať váš ovulačný cyklus, existujú mnohé aplikácie, ktoré to urobia za vás.

Hormonálna antikoncepcia je toxická a pre telo neprirodzená

Existuje mnoho odporcov hormonálnej antikoncepcie. Celkom im aj rozumieme nakoľko podávať ďalšie hormóny do tela nie je najlepšia cesta. Gynekologička Alyssa Dweck, autorka knihy Kompletná od A po Z pre vašu V píše: „treba sa na ženy pozerať ako na jednotlivé prípady v tejto sfére. Kým niekomu môže niečo uškodiť, inej môže pomôcť napr. pri endometrióze, ktorá je sprevádzaná ochromujúcou bolesťou.“ 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Andrés Ghiringhelli (@dr.ghiringhelli) on

Pilulku si musím vziať v presný čas

Záleží od typu piluliek, ktoré beriete. Ak ide len o progestín nazývaný aj ako mini tabletka, naozaj ho musíte užívať v presný čas. Jeho účinky totiž vyprchajú po 26 hodinách. Ak ste zameškali 3 a viac hodín, použite záložnú antikoncepciu ako kondóm aspoň na nasledujúce 2 dni.

Ak beriete tabletku obsahujúcu progestín estrogén (zabraňujúcu ovulácií) gynekologička tvrdí, že nefunguje ako spínač. Takže ak ste zameškali pár hodín, nič sa nedeje, pretože vaječníku trvá určitý čas kým uvoľní vajíčko. Mnoho gynekológov však povzbudzuje k určitému vytvoreniu zvyku v užívaní tabletiek súčasne. Nepotrebujete, ale vytvárať žiadnu paniku v prípade zabudnutia pilulky.

Vnútromaternicové telieska po vybratí neskôr spôsobujú potraty

S vnútromaternicovými telieskami je to tak laicky povedané: „niektoré obsahujú meď, ktorá spôsobuje nefunkčnosť spermií. Čiže aj keď sa dostávajú do maternice, svoju úlohu nesplnia, lebo sieť iónov im v tom zabráni. S hormonálnou antikoncepciou je to iné, i keď podobné v tom, že sa vytvorí hustý hlien krčka maternice, ktorý zabráni dostať sa spermiám do maternice. Po odstránení teliesok, neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by tvrdili, že potraty spôsobujú práve vnútromaternicové telieska.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jonathan (@jnthngnzlz_) on

Ak budem brať hormonálnu antikoncepciu budem neplodná

Gynekológ tvrdí, že toto je asi najväčší mýtus. „Antikoncepcia nemá, žiaden vplyv na plodnosť ženy„, dodáva odborníčka. I keď to tak môže niekedy vyzerať. Vo veľa prípadoch, ženy začnú užívať hormonálnu antikoncepciu práve pri problémoch s hormonálnou rovnováhou. Ale problém tu bol už predtým. Plodnosť ženy klesá vekom, nie je to žiadna novinka. Ak žena strávi 20 rokov na antikoncepcií a v 38 rokoch chce otehotnieť, nečudujme sa problémom.

Najnovšie články