O viacnásobných tehotenstvách sa hovorí väčšinou vtedy, keď žena podstúpi umelé oplodnenie. Vo všeobecnosti sa však často hovorí o tom, že počatie dvojčiat sa „dedí“. Ako je to však s trojčatami a štvorčatami?
Ako uvádza portál Today, mať štvorčatá bez toho, aby žena podstúpila umelé oplodnenie, je také zriedkavé, že je šanca 1 k 15 miliónom. Pri umelom oplodnení je to 1 ku 11 miliónom. Keď išla Jenny Marr prvý raz na ultrazvuk, aby sa pozrela na svoje prvé dieťa aj so svojím manželom Chrisom Marrom, všimla si na tvári doktorky zvláštny výraz.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Báli sa či je všetko v poriadku
Prirodzene, že sa začala obávať toho, aby bolo jej dieťa v poriadku. Hneď sa to aj opýtala. Bála sa toho, že doktorka nepočuje tlkot srdiečka, avšak ten jej nakoniec povedal, že vidí tri bábätká. Obaja rodičia si vtedy mysleli, že odpadnú. Chris a Jenny nevedeli o tom, že by mal niekto z nich viacnásobné tehotenstvo. Keď o týždeň neskôr išla opäť na ultrazvuk a doktorka zostala zase prekvapená. „Boli sme zase v strese a pozerali sme sa na doktorku štýlom: Čo sa deje tento raz?“ povedal Chris.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Obaja sú jedináčikovia
Doktorka sa však len usmiala a povedala, že tam teraz už vidí štyri deti. Napriek tomu, že zostali obaja celkom vyľakaní, začali si z celej situácie uťahovať a tvrdiť, že na ďalšie vyšetrenie už neprídu, aby z toho nebolo päť detí. Boli však šťastní z toho, že sú všetci zdraví. Doktori však zostali takí prekvapení, že si to doteraz nevedia vysvetliť. Pravdepodobnosť, že sa stane niečo takéto, je 1 ku 15 miliónom. Lekári v publikovanej literatúre našli len 72 takýchto prípadov. Obaja rodičia sú však okrem iného jedináčikovia.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Komplikované tehotenstvo
„Je to neuveriteľné. Povedala som si, že by som si mala ísť kúpiť nejaké žreby, pretože toto je asi rovnaká šanca. Je to fakt zázrak,“ povedala Jenny. Napriek tomu, že sa veľmi tešili, neskôr sa zistilo, že všetky štyri deti zdieľajú jednu placentu, čo tehotenstvo značne komplikuje. Ak by nemalo každé jedno z detí rovnaké množstvo výživy, mohlo sa stať, že sa jedno z detí bude oveľa silnejšie ako ďalšie. Niektoré z detí by preto mohli mať problémy.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Všetky deti sa vyvíjali dobre
„Riziko bolo, že jedno z detí bude silnejšie a bude brať výživu ostatným deťom,“ vysvetlil Chris. Lekári však sľúbili, že ich budú sledovať a všetko vyriešia veľmi rýchlo, keby sa veci skomplikovali. Na ultrazvuku však všetko vyzeralo v najlepšom poriadku. Nezdalo sa, že by bolo jedno alebo dve z detí oveľa menšie ako ostatné. Jennyn pôrod začal v polovici 28 týždňa tehotenstva. Nemocnice však vtedy riešili iný problém, a to koronavírus, preto sa začala báť ešte viac.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Porodila cisárskym rezom
Cisársky rez však dopadol v poriadku a obaja rodičia sledovali, ako lekári v nemocnici spoločne s Jenny priviedli na svet jedno dieťa po druhom v Texase, v presbytariánskej nemocnici. Harrison, Hardy, Henry a Hudson sa narodili behom pár minút. Tri z detí potrebovali napojiť na dýchacie prístroje a všetci boli na jednotke intenzívnej starostlivosti po dobu asi 10 týždňov. Deti prišli domov začiatkom mája. Rodičia povedali, že nie je jednoduché kŕmiť štyri deti každé tri hodiny. Priznali, že vyzerajú veľmi podobne a že ich najlepšie rozoznávajú podľa vlastností, ktoré sa u nich prejavujú už teraz.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pochvaľovali si taktiež, že kvôli koronavírusu mohli byť všetci doma spolu a tráviť čas ako rodina. Teraz je to už oveľa lepšie, no Chris povedal, že vie, že si bude o nejaký čas hovoriť, aké to bolo celé šialené. „Dúfame, že tento malý príbeh a naši chlapci prinesú všetkým rovnako veľkú radosť, ako nám.“
Nahlásiť chybu v článku