Nezaberie veľa priestoru, môžete ho dať na záhradu a ubytovať hostí: V tomto domčeku sa budete cítiť ako na pláži

Dorota Mikulášová

Foto: Adobu x Koto

Maličký domček vznikol ako kooperácia dvoch spoločností. Môžete ho prenajímať, prepožičať hosťom alebo využívať ako víkendovú chatku. Cítiť sa v ňom budete ako na kalifornskej pláži.

Ako píše portál Yanko Design, architektonické štúdio Koto Design so sídlom v anglickej prímorskej dedinke Westward Ho! je dobre známe svojim rozsiahlym katalógom udržateľných prefabrikovaných domov, ktoré posielajú do každého kúta sveta. V nedávnej spolupráci s americkou firmou Adobu, ktorá stavia záhradné domčeky, predstavili maličký príbytok, ktorý vás zavedie až na kalifornské pobrežia.

Podľa webu Designboom, modulárny domček slúži ako prídavný obytný priestor na vašej záhrade. Nezaberie veľa priestoru a poteší pohodlím aj modernými prvkami. Môžete ho preto využiť vy ako víkendovú chatku, ubytovať v ňom rodinných hostí alebo ho dokonca ponúkať na prenájom. 

Malý, ale moderný

Portál Yanko Design uviedol, že zvonku vyzerá jednoizbová kabína ako jeden z typických malých domčekov značky Koto Design, ktorý efektne zakončuje moderná, mierne šikmá strecha. V originálnej verzii sú vonkajšie steny drevené, na výber je však viacero možností konečných úprav. Organické fasády sa príjemne dopĺňajú s oknami veľkými od podlahy až po strop a zabezpečujú tak celému príbytku silné spojenie s okolitou prírodou. 

Foto: Adobu x Koto

Web Dezeen píše, že takýto plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom je typický pre kalifornskú architektúru, zároveň však udržiava celý príbytok vzdušný a svetlý, pripomínajúci deň strávený pri mori. Keď sme už pri vnútrajšku, domček má len 45 m² a ukrýva spálňu,  kúpeľňu, otvorenú obývaciu izbu s jedálňou a kuchyňu.

Podľa magazínu Designboom, maličká kabína dbá na pohodlie svojich obyvateľov, no prepája ho s minimalistickým moderným dizajnom najvyššej kvality. Priestoru dominujú svetlé drevené podlahy, výrazné biele steny aj dizajnové riešenia v podobe integrovaného úložného priestoru, ktorý lemuje interiér alebo jedálenský kút so sedením na parapetnej doske.

Foto: Adobu x Koto

Príbytok si však viete vždy prispôsobiť na mieru a vybrať si nátery, obklad, nábytok, prémiové ekologické spotrebiče aj vonkajšiu terasu.

Vydrží 60 rokov

Podľa webu Home style For You sa takýto domček vyrovná a ešte aj prekoná klasické domy. Poskytuje pohodlie, dizajnom poteší dušu a šetrí životné prostredie. Okrem toho, že je vyrobený z ekologických materiálov môže využívať aj alternatívne zdroje energie.

Foto: Adobu x Koto

Výroba takéhoto príbytku trvá približne 4 mesiace a montáž na mieste zaberie niekoľko týždňov. A ak sa pýtate koľko s vami vydrží, tak odhady sú na minimálne 60 rokov.

Najnovšie články