Obliekajte sa decentne, predídete znásilneniu, vyzvala univerzita študentky

SITA

Foto: Flickr (Ting Chen)

Univerzita v kenskej metropole Nairobi sa v stredu ospravedlnila za svoje predchádzajúce stanovisko, v ktorom vyzvala svoje študentky, aby sa neobliekali vyzývavo, pretože tým môžu prispieť k svojmu znásilneniu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Univerzita stiahla toto upozornenie až po mohutnom tlaku verejnosti a médií, podľa ktorých je úplne nemiestne obviňovať za znásilnenie jeho obete namiesto samotných páchateľov. „Vo všetkých troch prípadoch znásilnenia, ktoré sa udiali za minulý rok, môžeme vypozorovať značnú dávku nezodpovednosti na strane študentiek,“ píše sa napríklad v pôvodnom upozornení, ktoré univerzita v stredu stiahla.

University of Nairobi študentkám okrem toho odporúčala, aby sa zdržiavali len na bezpečných miestach, mali pre prípad núdze po ruke mobilný telefón, a aby si na študentských párty stále strážili svoje nápoje, aby im do nich nikto nič nelial či nesypal.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ADELLE ONYANGO (@adelleonyango) on

„Presne takto vyzerá ospravedlňovanie znásilnenia. O tom, kam ideme, o koľkej a s kým tam pôjdeme, ako sa tam dostaneme, čo budeme mať oblečené, sa musíme rozhodovať podľa toho, aby sme sa poistili, že sa nám nič nestane, a to nie je normálne a nie je to v poriadku,“ napísala v stredu na Instagrame Adelle Onyango, známa kenská rozhlasová moderátorka, ktorá sa v minulosti tiež stala obeťou znásilnenia. „Znásilňovanie sa dá zastaviť iba tak, že nás muži prestanú znásilňovať,“ dodala.