Očakávali jeseň, prišlo sneženie. Do Európy dorazila zima, pre milovníkov lyžovania však nemáme dobré správy

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V sobotu sa začala astronomická jeseň a aj na Slovensko prišla výrazná zmena počasia. Poriadne sa ochladilo a v niektorých alpských horských strediskách tiež nasnežilo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Imeteo, v Alpách je o 7 °C chladnejšie, ako je bežné na súčasné ročné obdobie a nízke teploty boli v nedeľu aj na Slovensku. Na severe sa teploty pohybovali od +10 °C do 15 °C, čo je nižšie, ako je dlhodobý normál. Okrem toho svoje urobil aj vietor, takže pocitovo bolo ešte chladnejšie.

Chladno bolo aj na Slovensku

„Chladné počasie nezavítalo len k nám, ale v niektorých alpských horských strediskách sa zobudili v sobotu ráno do zasneženej bielej krajiny. Hranica sneženia v alpských oblastiach klesla cez noc pod 2 000 m. V niektorých regiónoch dokonca snežilo vo výške 1 500 m. Na niektorých miestach veľmi husto snežilo. V nadmorskej výške nad 2 000 m n. m. napadlo niekde viac ako 10 cm čerstvého snehu,“ píše portál.

Sneh vystriedal dážď

Najviac snehu napadlo v regióne Graubünden vo Švajčiarsku. Podľa fotografií to vyzeralo ako zima a nie začiatok jesene. Mnohým vodičom na priesmyku Flüela jazdu komplikoval sneh. Zima sa však udržala len veľmi krátko a sneženie vystriedal dážď, ktorý sneh roztopil. Teploty začali od nedele stúpať a prevládalo slnečné počasie.

Ani na Slovensku chladné počasie dlho nevydržalo. Nový pracovný týždeň sa začína vysokými teplotami, ktoré budú dosahovať +22 až +28 °C.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Najnovšie články