Od 1. júla sa zvyšuje životné minimum, objavila sa však obrovská nevýhoda. Toto môže ovplyvniť aj vás

SITA

Foto: maxpixel

Od júla sa na Slovensku zvyšuje životné minimum, čo bude mať podľa analytikov negatívny vplyv na niektorých záujemcov o úver.

Podľa opatrení Národnej banky Slovenska (NBS) totiž platí, že žiadateľovi o úver musí vychádzať finančná rezerva vo výške 40 % čistého príjmu po odpočítaní splátok úverov a životného minima. Takže v prípade zvýšenia životného minima môžu ľudia s hraničným príjmom podliezť stanovené opatrenie a nezískajú úver.

Problémy s úvermi

„Ak sa zvýši životné minimum, prirodzene klientovi zostane menej na splátku úveru, avšak táto zmena je pravidelná a nárast životného minima nebýva až taký veľký, aby to malo zásadne negatívny dopad,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Záujem o úvery na bývanie bude pravdepodobne podľa nej pokračovať aj naďalej, aj keď tempo sa môže zmierňovať, keďže pomerne rýchly rast cien nehnuteľností má oveľa viac negatívny dopad na dostupnosť financovania ako nárast životného minima.

Foto: pixabay

Podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej ostáva dopyt po úveroch aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom. Možnosti našincov na získanie úveru sú obmedzované aj prísnejšími pravidlami na poskytovanie úverov zo strany NBS. Tie podľa analytičky kontrolujú a regulujú úroveň zadlženosti obyvateľov tak, aby nebola príliš vysoká a aby dlžníci boli schopní splácať svoje úvery aj po prípadnom zvýšení úrokových sadzieb. „Z dlhodobejšieho hľadiska je totiž potrebné počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. Takže tieto pravidlá NBS obmedzujú možnosti ľudí získavať úvery, a tým pádom znižujú aj dopyt po úveroch,“ hovorí Glasová.

Aké sú riešenia?

Ak je príjem žiadateľa o hypotéku nedostatočný, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vidí niekoľko riešení. „Prvou možnosťou je počkať na prípadný júnový trinásty plat alebo jednorazové odmeny, ktoré zvyšujú priemerný plat, a požiadať o hypotéku počas leta. Ideálne je požiadať o úver v banke, ktorá priemeruje iba posledných šesť výplat. Tak sa efekt odmien prejaví na bonite klienta v maximálnej miere,“ radí Búlik.

Ďalšou možnosťou je podľa Búlika vybrať si banku s dlhšou splatnosťou hypotéky, čo ďalej znižuje splátku. Príjem dokáže zvýšiť aj ďalší ručiteľ, napríklad niektorý z rodičov. Riešením môže byť aj to, že si záujemcovia nájdu lacnejšiu nehnuteľnosť a bude im potom stačiť nižší úver.

Najnovšie články