Odborníci zostavili rebríček tých najinteligentnejších plemien psov. Na ktorom mieste sa umiestnil váš miláčik?

Monizz

Stará múdrosť hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka. Neexistuje väčšia pravda, no ak si nevyberáte psíka z útulku, je dobré riadiť sa istými zásadami. Napríklad hľadať psa, ktorý sa povahovo a inteligenčne hodí do rodiny s malými deťmi, alebo naopak, pokojnejšiu rasu vhodnú skôr k starším ľuďom, prípadne do bytu. Bez ohľadu na všetko, môžete si byť istí, že nech si zadovážite akúkoľvek rasu, pes vám bude do smrti verný.

Článok pokračuje pod videom ↓
pexels.com

V roku 1994 kanadský profesor Stanley Coren skúmal a spísal zoznam inteligencie psov. Na základe výskumu schopností, vlastností a pováh jednotlivých rás chlpáčov potom vytvoril akési meradlo inteligencie psov. Do úvahy bral tri hlavné aspekty: inštinkt, adaptabilnosť a poslušnosť.

Najschopnejšie plemená

Najinteligentnejšie psie plemená, ktoré majú zároveň vyvinutú vysokú úroveň poslušnosti, a aj pracovné kvality, obsadili prvých desať priečok. Na povely sa naučia reagovať okamžite a sú skvelé tak pre chovateľa začiatočníka, ako aj pre bežnú rodinu s deťmi.

Border kólia je najpriateľskejšie plemeno, ktoré miluje deti. Je to veľmi inteligentné, poslušné a zároveň aj strážne plemeno. Milujú však aj vylihovanie ako domáci maznáčikovia. Adaptujú sa jednoducho na všetko.

wikipedia.org

Pudel je plemeno psíkov, ktoré mnoho ľudí mylne považuje za hlúpych. Väčšinou je tento názor zapríčinený ich kučeravým vzhľadom. Pudle sú jedny z najinteligentnejších psov, kedysi boli využívaní aj ako záchranári topiacich sa ľudí.

wikipedia.org

Nemecký ovčiak je legenda, ktorú miluje celý svet najmä vďaka kultovému krimi seriálu Komisár Rex. Napriek tomu, že nemecké ovčiaky sú nádherné, sú aj veľmi pracovité, poslušné a vďačné. Sú to najlojálnejšie psy zo všetkých plemien, sú stopercentní strážcovia, domáci miláčikovia, ale aj vynikajúci pátrači. Preto ich často vídať aj ako policajné či záchranárske psy. Ide o aktívne plemeno, preto nie sú vhodní do bytov.

wikipedia.org

Zlatý retriever je plemeno, ktoré si ľudia najčastejšie mýlia s labradorom. Rozdiel medzi nimi nie je veľký, ibaže retriever je oproti labradorovi múdrejší, a aj schopnejší. Neraz sú využívaní ako vodiace psíky, ale aj záchranárske či detektívne – predovšetkým na drogy. Ide o mimoriadne trpezlivé a pokojné plemeno, preto sa fantasticky hodí k malým deťom.

wikipedia.org

Dobermany v mnohý ľuďoch evokujú rešpekt a celkom právom. Sú veľmi ušľachtilí a pre ľudí neraz nezrozumiteľní domáci miláčikovia. Práve preto dobermany nie sú vhodné k malým deťom. Je dôležité ich trénovať a venovať im svoj čas, inak vám doma vyrastie pes, ktorého po pár mesiacoch nedokážete zvládnuť. Dobermany dokážu tak brániť ako aj útočiť, nie však na svojho pána, ani na nikoho, kto im neubližuje. Útočia jednoducho na nepriateľa a dokonale vycítia nebezpečenstvo. Okrem toho sú veľmi aktívne, preto sú absolútne nevhodné do bytov a na miniatúrne dvory.

wikipedia.org

Šeltia je pes, ktorý sa mimoriadne ponáša na kólie, no nie je len na efekt. Krásne psy, ktoré vyzerajú fantasticky na každej fotografii, majú vynikajúci sluch a čuch a sú veľmi ochranárske. Svojho pána preto budú brániť pred každým a všade.

wikipedia.org

Labradorské retrievery sú, podobne ako rotvajlery, využívané po celej zemi ako policajné psy. Dokáže detekovať aj najmenšie dávky liekov či drog, často ich majú nevidiaci ako vodcov a sú veľmi poslušné a oddané.

wikipedia.org

Papillon je malý, no veľmi inteligentný pes. Je symbolom elegancie zašlých časov, kedy sa vyskytoval na hodnostárskych dvoroch najmä v období renesancie. Vlastnili ho králi, a to najmä pre jeho diskrétnosť, eleganciu a poslušnosť. Je vhodný k väčším deťom alebo starším ľuďom.

wikipedia.org

Rotvajler je svalovec, no podriadiť si ho je náročné a niekedy priam nebezpečné. V minulosti boli rotvajlery považované za psy, ktoré dokázali zabiť aj býka. V skutočnosti je aj správanie rotvajlera len o výchove. Preto nie je vhodný k deťom, ale k aktívnym ľuďom, ktorí mu zabezpečia tréning a dajú mu možnosť vybiť svoju energiu aktivitou. Je to veľmi inteligentné a rozumné plemeno, svojho pána miluje z celého srdca, no nikdy sa mu nebude hádzať okolo krku. Ide o psa, ktorý má o sebe jednoducho vysokú mienku.

wikipedia.org

Austrálsky dobytkársky pes je veľmi rozumný, dokáže vycítiť nebezpečenstvo, ale aj požiadavku svojho pána bez toho, aby musel vysloviť nejaký povel. Dá sa pomerne jednoducho vycvičiť a je to oddaný, výkonný a poslušný psík.

wikipedia.org

Múdre plemená

Medzi múdre plemená zaradil Stanley Corner tie rasy, ktoré majú dobrú pamäť, naučia sa reagovať na povely pomerne jednoducho a rýchlo a sú vhodné prakticky do každej rodiny. Ich cvičenie nevyžaduje veľkú trpezlivosť, pretože sú veľmi učenlivé a zároveň poslušné.

Pembrokeský waleský korgi

wikipedia.org

Malý bradáč

wikipedia.org

Anglický špringeršpaniel

wikipedia.org

Belgický ovčiak

wikipedia.org

Dlhosrstá kólia

wikipedia.org

Nemecký špic

wikipedia.org

Nemecký krátkosrstý stavač

wikipedia.org

Anglický kokeršpaniel

wikipedia.org

Nemecký trpasličí špic

wikipedia.org

Welsh Corgi Cardigan

wikipedia.org

Schopné plemená vhodné aj k malým deťom

Tieto psíky sa povelom nenaučia hneď, musíte mať s nimi väčšiu trpezlivosť, no po 15-20 opakovaniach porozumejú a dokážu sa naučiť prakticky všetkému, čo od nich žiadate. Reagujú primerane, no nie každý ich dokáže vycvičiť. Sú skôr domáci maznáčikovia, a ak nemáte chuť na psovi pracovať, potom by ste si pri výbere takéhoto plemena mali uvedomiť aj to, že krik a bitka pri malých vylomeninách nie sú riešením.

Yorkshirský teriér

wikipedia.org

Veľký bradáč

wikipedia.org

Airedalský teriér

wikipedia.org

Flanderský buviér

wikipedia.org

Briard

wikipedia.org

Americký staffordský teriér

wikipedia.org

Samojed

wikipedia.org

Gordonský seter

wikipedia.org

Kern teriér

wikipedia.org

Modrý teriér z Kerry

wikipedia.org

Írsky seter

wikipedia.org

Pracovité plemená psov s priemernou inteligenciou

Tieto plemená sa povelom naučia po viacnásobných opakovaniach, no pri absencii pravidelného cvičenia a práce s týmito psami sa ich schopnosti pomerne rýchlo stratia a môžete začať odznova. Napriek tomu sú to verní a dobrí spoločníci a najmä oddané a milujúce zvieratá.

Bedlingtonský teriér

wikipedia.org

Anglický trpasličí teriér

wikipedia.org

Írsky vlkodav

wikipedia.org

Saluki

wikipedia.org

Kavalier King Charles Španiel

wikipedia.org

Sibírsky husky

wikipedia.org

Chrt

wikipedia.org

Boxer

wikipedia.org

Foxteriér

wikipedia.org

Tvrdohlavé plemená

Mnoho ľudí tieto psíky počastuje ako hlúpe, no nie je to celkom tak. Tieto plemená nie sú hlúpe, ale tvrdohlavé a ťažko sa s nimi pracuje. Sú vhodné ako domáci maznáčikovia, pre ktorých ich pán sústredí všetku svoju pozornosť. Robia len vlastné rozhodnutia, len to, čo sami chcú a reagujú len vtedy, keď sa im to zdá vhodné. Napriek všetkému sa dajú vycvičiť, no treba na ne svätú trpezlivosť a veľa času.

Mopslík

wikipedia.org

Francúzsky buldoček

wikipedia.org

Taliansky chrtík

wikipedia.org

Japonský španiel

wikipedia.org

Bobtail

wikipedia.org

Škótsky teriér

wikipedia.org

Čivava

wikipedia.org

Lhasa Apso

wikipedia.org

Bulmastif

wikipedia.org

Skye teriér

wikipedia.org

Plemená pre efekt

Tieto psíky, žiaľ, nedostali do vienka veľa prirodzenej inteligencie, no nemožno ich považovať za hlúpe alebo neschopné. Ich výcvik je náročný a zložitý, väčšinou aj nemožný. Sú naozaj mimoriadne svojrázne, zato veľmi milujúce a nenáročné. Rozhodne však stoja za to.

Dogy

wikipedia.org

Bígl

wikipedia.org

Pekingský palácový psík

wikipedia.org

Čau-čau

wikipedia.org

Bulldog

wikipedia.org

Napriek zoznamu psíkov je rozhodne definícia jednotlivca absolútne nemožná. Každý pes, rovnako ako človek, má svoju povahu a môže sa narodiť s určitými znakmi, ktoré jeho súkmeňovcom chýbajú, alebo naopak, ktoré majú a on nie. V zásade platí, že jednotlivé plemená sa od seba veľmi nelíšia. Záleží od práce so zvieraťom, trpezlivosti a láskavosti k nemu a aj neposedný a neposlušný pes sa môže stať vašim najvernejším a najspoľahlivejším spoločníkom. Koľko psovi dáte, toľko sa vám vráti. To je pravidlo, ktoré platí pri každom jednom plemene.

Pozri aj: Japonský systém chudnutia: Táto metóda vás nezbaví len kíl navyše, ale vyrovná vám chrbticu zázračným spôsobom! Nemusíte robiť nič iné, len ležať

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články