„On bol Paríž“. Za módnym návrhárom Karlom Lagerfeldom smútia aj osobnosti ako Claudia Schiffer a Donatella Versace

TASR

Foto: wikipedia

Luxusný taliansky módny dom Fendi vyhlásil, že ho „nesmierne zasiahla“ smrť jeho dlhoročného kreatívneho riaditeľa Karla Lagerfelda, ktorý sa pridal k módnemu domu v roku 1965 ako „priekopnícky, mladý nemecký návrhár“.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MELODIE BOITARD (@melodieboitard) on

Svetoznámy módny návrhár Lagerfeld, rodák z nemeckého Hamburgu, ktorý v mladosti odišiel do Paríža, zomrel vo veku 85 rokov v utorok ráno v súkromnej Americkej nemocnici v Paríži, kde ho hospitalizovali v pondelok. Preslávil sa ako nezávislý tvorca, ktorý spolupracoval s mnohými módnymi značkami vrátane Chloé či Chanel.

Lagerfeld pracoval tvrdo až do svojej smrti, dokonca dával svojmu tímu pokyny na prehliadku kolekcie dámskeho oblečenia značky Fendi pre sezónu jeseň/zima 2019, ktorá sa bude konať počas milánskeho týždňa módy vo štvrtok 21. februára, napísala tlačová agentúra AP.

Dom Fendi, ktorý začal v roku 1925 najprv fungovať ako obchod s kožuchmi, ocenil Lagerfelda ako revolucionára, ktorý „vystihol podstatu kožušiny“. Lagerfeld „previedol dom Fendi piatimi desaťročiami s rýdzou, neotrasiteľnou inovatívnosťou; vdychoval život výtvorom, ktoré prekračovali hranice módy“. Lagerfeld počas pôsobenia vo Fendi pomohol spopularizovať myšlienku, že kožušinové kabáty nie sú len na formálne príležitosti, a rozšíril ich aj na konfekciu. Ochrancovia zvierat ho za to kritizovali.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fendi (@fendi) on

Anglická herečka Keira Knightleyová, jedna z tvárí zastupujúcich legendárnu značku Chanel, uviedla, že „ju neuveriteľne zarmútila správa o Karlovi (Lagerfeldovi)“. „Je to obrovská strata. Bol legendou ako muž aj ako tvorivá sila. Bude nám bolestne chýbať,“ dodala herečka známa napríklad z filmov Piráti z Karibiku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Keira Knightley Fanpage (@keira_knightley_) on

Lagerfeldova niekdajšia múza Claudia Schifferová vyhlásila, že nemecký návrhár je vo svete módy to isté, čo Andy Warhol v umení. Schifferová, ktorá bola v 90. rokoch 20. storočia jednou z najslávnejších topmodeliek, žialila v utorok nad smrťou Lagerfelda. Označila ho za „nenahraditeľného“ a zázračnú bytosť. Dodala: „Premenil ma z plachého nemeckého dievčaťa na topmodelku. Učil ma o móde, štýle a ako prežiť v módnom priemysle. Budem mu naveky vďačná.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Claudia Schiffer (@claudiaschiffer) on

Vydavateľka amerického módneho časopisu Vogue Anna Wintourová uviedla, že smrťou Lagerfelda prišiel svet o „giganta medzi mužmi“. „Karl bol oveľa viac než len náš najväčší a najplodnejší návrhár. Jeho tvorivý talent bol dychberúci a byť jeho priateľkou bol pre mňa výnimočný dar. Bol brilantný, šibalský, zábavný, bezhranične veľkorysý a bol do hĺbky duše dobrý,“ uviedla novinárka a editorka Vogue. Talianska módna návrhárka Donatella Versaceová sa Lagerfeldovi poďakovala za to, ako ovplyvnil jej prácu a prácu jej zosnulého brata Gianniho Versaceho. „Karl, tvoj talent sa dotkol životov toľkých ľudí, predovšetkým Gianniho a môjho. My tu nikdy nezabudneme na tvoj neuveriteľný talent a nekonečnú inšpiráciu. Vždy sme od teba učili,“ dodala.

 

View this post on Instagram

 

So incredibly sad to hear this. Karl was a genius and always so kind and generous to me both personally and professionally. RIP 💔x vb

A post shared by Victoria Beckham (@victoriabeckham) on

Bývalá topmodelka a niekdajšia prvá dáma Francúzska Carla Bruniová sa na Instagrame takisto Lagerfeldovi poďakovala za „jas, krásu a ľahkosť“, ktorú vniesol do „tohto ťažkého sveta“. V odkaze pri spoločnej fotografii napísala: „Budeš chýbať celému svetu i mne.“ Bruniová udržiavala vzťah s Lagerfeldom aj po tom, ako prestala robiť modeling a začala úspešnú spevácku kariéru. Teraz je vydatá za francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Návrhárka a niekdajšia členka britskej dievčenskej skupiny Spice Girls Victoria Beckhamová na Twitteri uviedla, že „je neuveriteľne smutná“ zo smrti Karla Lagerfelda. Na Twitteri zverejnila symbol zlomeného srdca a text: „Karl bol génius a vždy bol ku mne milý, veľkodušný – osobne aj profesionálne. RIP.“

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier takisto žialil nad smrťou Lagerfelda. V utorok po stretnutí s francúzskym kolegom v Berlíne vyhlásil, že sa spoločne dozvedeli túto smutnú správu. A poukázal na to, že Lagerfeld bol celebritou v Nemecku aj vo Francúzsku. Starostka Paríža Anne Hidalgová vyjadrila zármutok nad smrťou návrhára a označila ho za „génia, ktorého umenie udávalo farbu a tvar láske“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Victoria Beckham (@victoriabeckham) on

„Bol to veľký umelec a priateľ so vzácnym citom, ktorého celý život sprevádzali ženy, slobodné a silné,“ napísala starostka na Twitteri. „On bol Paríž,“ dodala. Spomenula jeho láskavosť a šľachetnosť a vyhlásila sa za priateľku zamestnancov módneho domu Chanel, pre ktorý pracoval.