Fakty o koronavíruse sa neustále rozširujú a vedci si všímajú viac a viac zaujímavých skutočností.
Štúdia, zverejnená na serveri medRxiv skúmala, prečo sa niektorí pacienti aj po vyliečení z koronavírusu nevedia zbaviť pretrvávajúcej extrémnej únavy. Ako informoval portál IFL Science, viac ako polovica študovaných prípadov trpela aj po zotavení sa z choroby značnou únavou bez ohľadu na závažnosť choroby.
Keď únava pretrváva
Zistenia, ktoré ešte neprešli úplným procesom, poukazujú na potrebu dostatočného následného sledovania pacientov po zotavení a ďalšie vyšetrenia u pacientov, ktorí trpia po koronavíruse ťažkou letargiou, aby bolo možné lepšie pochopiť pôvod tohto rozvíjajúceho sa syndrómu. „Kým prezentujúce vlastnosti SARS-CoV-2 boli už dobre charakterizované, strednodobé a dlhodobé následky infekcie zostávajú stále nepreskúmané,“ povedal Dr. Liam Townsend vo vyhlásení.
Študovali pacientov
Štúdia sledovala 128 pacientov, ktorí boli umiestnení v nemocnici St James v Írsku s cieľom zistiť, ako sa pacienti vyrovnali s rôznou závažnosťou ochorenia v prvých týždňoch po zotavení sa z koronavírusu. Výsledky ukazujú, že 52 % pacientov hlásilo pretrvávajúcu únavu, keď mali hodnotiť, ako sa cítia 10 týždňov po zotavení z koronavírusu. Výskum nie je jediný, ktorý sa viaže na väzby medzi koronavírusom a pretrvávajúcimi znakmi únavy.
Skúma to niekoľko skupín
V súčasnosti existuje veľa pracovných skupín, ktoré skúmajú účinky a výskyt toho, čo niekto označuje aj ako „dlhý covid“, aby opísali príznaky, ktoré zostávajú aj potom, ako sa človek vylieči. Koronavírus nie je prvým ochorením, ktoré súvisí s pretrvávajúcou únavou aj po chorobe. Syndróm chronickej únavy spúšťa taktiež aj zápal pľúc. „Naše objavy ukazujú aj významnú záťaž postvírusovou únavou u jedincov, ktorí mali predtým koronavírus, a to v akútnej fáze.“
Zároveň dodávajú, že štúdia tiež zdôrazňuje únavu po zotavení sa z koronavírusu bez ohľadu na závažnosť prípadov a môže identifikovať skupinu, ktorá si zaslúži ďalšie štúdie a včasné zásahy.
Nahlásiť chybu v článku