Mnohé gazdinky už dávno zabudli na časy spálených jedál a to vďaka návratu trendu pečenie v igelitovom puzdre. Táto metóda, na ktorú sa na čas zabudlo, uľahčovala život našim mamám a starým mamám ešte nedávno. Ak máte problémy s rúrou, ktorá vám všetko jedlo zvrchu pripáli alebo vysuší, čítajte ďalej.
Nie je nič jednoduchšie, ako dať ingrediencie na pečenie do jednej „igelitovej tašky“ a vložiť ju do rúry. Pozor, nie je to zase také banálne, ako sa zdá. Pri pečení musíte používať špeciálne puzdrp, ktoré je vhodné do rúry a určené na použitie pri vysokých teplotách.
Nebezpečné igelity
Spoločnosť pred rokmi prijala mienku, že zahrievanie igelitu je toxické a dokonca spôsobuje rakovinu. Bežný igelit áno, lenže vyrábajú sa aj prípravky zo špeciálne upravených materiálov, ktoré na takéto účely a do horúceho prostredia určené naozaj sú. V tom prípade dokážu významne odbremeniť každú ženu v domácnosti bez toho, aby musela kupovať novú rúru. A to veru nie je lacná záležitosť.
Čo je to zač?
Materiál, z ktorého je puzdro vyrobené, je určený pre použitie pri vysokých teplotách. Odborne sa nazýva rezistentný modifikovaný polyetylén tereftalátu. Je schopný emitovať len vodu a oxid uhličitý. Ako sa teda takéto puzdro používa? V prvom rade je dôležité riadiť sa priloženým návodom. Pri igelitoch je spôsob výroby a aj ich následného využitia odlišný, preto na to nikdy nezabúdajte. Zakúpiť si môžete hneď niekoľko druhov a aj niekoľko veľkostí puzdra na pečenie.
Puzdro nemusíte používať len v rúre, ale aj v mikrovlnke, či pri varení v hrnci, alebo pražení. Málokto vie, že pri použití igelitu na pečenie je možné pripraviť ukážkovú omeletu. Potom, ako jedlo zabalíte do igelitu, je dobré oba popichať vidličkou, aby nahromadená para mohla unikať von. Večeru tak nechajte piecť a vy sa venujte ďalším činnostiam.
Keď tepelne upravovaná potravina v igelite začne hnednúť, alebo chytať potrebnú farbu, obal z rúry vyberte a prerežte nožom tak, aby sa jedlo akurátne opieklo aj zvrchu, no pritom sa o igelit neprilepilo a neostalo zbytočne škaredé.
Napríklad také mäso alebo zemiaky by sa vám pri dlhšom pečení mohli o igelit prilepiť a pri odstraňovaní sa nepekne potrhať. Avšak niektorí výrobcovia myslia aj na pohodlie svojich zákazníkov a igelit vyrábajú s vopred pripravenými dierkami a odnímateľnou časťou, ktorú pred záverečnými minútami pečenia jednoducho odpojíte.
Dbajte na bezpečnosť
Napriek tomu, že sú igelity upravované tak, aby nepôsobili na potravinu toxicky, vašej rúre môžu pekne zavariť, ak si to nevšimnete. Pri ukladaní igelitového puzdra do rúry sa uistite, že igelit sa nedotýka a ani sa nenachádza v tesnej blízkosti stien rúry. Mohol by sa prilepiť a o robotu by ste mali postarané.
Ďalšie výhody
Do igelitového puzdra na pečenie môžete dať všetko, od zeleniny, cez pečivo, či dokonca cesto. Najlepšie sa v ňom pripraví mäso a pečené zemiaky, ktoré vôbec nezoschnú. Môže ísť do rúry, hrnca, ale aj na panvicu. Mladé ženy začali igelitové puzdro využívať vo veľkom najmä z toho dôvodu, že jedlo pripravené takýmto spôsobom má menej kalórií a udrží sa v ňom viac telu užitočných látok. Jedlo je po upečení šťavnaté, mäkké a udrží si vlastnú šťavu aj bez toho, aby ste mu museli počas pečenia dolievať vodu. Nestojí to za vyskúšanie?
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku