Chia semienka, quinoa, výhonky reďkovky, pšeničné klíčky, slnečnicové klíčky alebo horčica a hrach. Toto všetko si môžete vypestovať na parapete a potom s tým pokojne ďalej pracovať. Nastriháte si ich ráno na okne a pridáte do jedla. Je to ako rajská záhrada priamo na okne!
Tak, ako sme doteraz pestovali na oknách bylinky, odteraz budeme podľa najnovších trendov pestovať aj klíčky, resp. semienka, z ktorých tieto klíčky vyrastú. Trendy v zdravom stravovaní sa menia a rozširujú jedna radosť. Nemožno im však uprieť to, že z hľadiska zdravia sú pre nás naozaj prospešné. A ak je reč konkrétne o klíčkoch, tak tie sú pre ľudský organizmus oveľa prospešnejšie ako „hotové“ rastlinky, bylinky či plody.
Vegetariánsky úlet
Začalo to vegetariánmi, ktorí chceli svoj jedálniček oživiť a spestriť bez toho, aby museli zdravé veci nakupovať v obchodoch. A keďže klíčky nedostať celkom bežne v potravinách, ale v špecializovaných zdravých obchodoch, prejavilo sa to aj na ich cene. Nápad bol pritom úplne prostý – obyčajné semienka položiť na vlhkú podložku, zabezpečiť dostatok slnka a rosiť, rosiť a rosiť. V priebehu niekoľkých dní sa na parapete objavili klíčky od výmyslu sveta. A všetky jedlé!
Ak vás zaujímajú účinky klíčkov na telo, pozorne čítajte. Ide o obrovský zdroj vzácnych antioxidantov, sú v nich koncentrované veľké množstvá vitamínov a navyše aktivujú rôzne ochranné funkcie organizmu.
Aké si dopestovať?
Bazalka a predovšetkým jej výhonky obsahujú vitamíny A,C, PP a éterické oleje, ktoré sú mimoriadne užitočné pre imunitu a tráviace procesy. Pridávať ich môžete na všetky druhy mias, do šalátov či na ryby. Okrem vitamínov aj dokonale prevoňajú vaše jedlo.
Výhonky hrášku sú obrovským zdrojom bielkovín, fosforu a železa. Pravidelná konzumácia rozhodne prospieva najmä ženám, ktoré najmä v období menštruácie a po nej trpia zníženým hemoglobínom, čo sa odráža na únave, bolestiach hlavy a dýchavičnosti. Výhonky hrášku obsahujú tiež veľa vitamínu C, skupiny B, PP, E a vitamínu K.
Mladá žerucha nielen fantasticky chutí, ale je užitočná pre každého, kto trpí poruchami zraku. Jej konzumácia urobí dobre aj zamestnancom kancelárií, ktorí niekoľko hodín denne strávia pri počítači. Jej hlavnou devízou je vysoký obsah jódu.
Ovsené klíčky sú zasa liekom a podporou imunity. Konzumovať by ste ich mali hlavne ak trpíte anémiou, nedostatkom vitamínov, podráždenosťou či nervovými ochoreniami, ale aj počas vírusových ochorení.
Ruský ženšen, alebo slnečnica je hotovou studnicou antioxidantov a bielkovín. Spolu s ňou to platí aj o klíčkoch ďateliny. Pohánkové klíčky zasa pomôžu pri cukrovke. Rutín, ktorý obsahujú, významne posilňuje cievy a kyselina listová je vhodná nielen pre tehotné, ale aj pre ľudí trpiacich hematopoézou.
Naopak, pšeničné klíčky sú všeliekom na všetko! Tieto by sme mali mať na parapete povinne všetci, pretože stačí za hrsť takýchto klíčkov alebo dúšok šťavy z nich a okamžite sa aktivuje hneď niekoľko procesov – okamžité zvýšenie obranyschopnosti, normalizácia metabolických procesov a likvidácia toxínov v tele. O množstve železa, vápnik a fosforu ani nehovoríme.
Pestovanie na okne
Aby ste si klíčky dokázali vypestovať, postupovať by ste mali úplne jednoducho. V prvom rade je dôležité mať slnečný parapet. Na rast rastlinky postačí podložka alebo tácka, namočená vata alebo gáza. V obchodoch so záhradkárskymi potrebami sa dnes dajú zakúpiť aj špeciálne nádoby na pestovanie klíčkov, ale v princípe vám klíčky vyrastú rovnako aj bez nich. Všetko funguj na princípe vodného kúpeľa – denne kontrolujte vatu alebo nádobu, či má dostatok vlhkosti. Klíčky najrýchlejšie rastú, keď sa vo vlhkej vate takpovediac kúpu. Nasypte na vatu semienka ktorejkoľvek vyššie uvedenej rastlinky, zalievajte a čakajte. Na slnku a vo vode vám klíčky vyjdú v priebehu niekoľkých dní.
Akú máte skúsenosti s pestovaním klíčkov vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku