Platy išli poriadne hore, mnohým Slovákom však zostali len oči pre plač. Táto skupina si vôbec neprilepšila

SITA

Foto: unsplash

Nominálna mesačná mzda v júli tohto roka medziročne rástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach ekonomiky. Mzdy vo väčšine odvetví išli nahor dvojciferným tempom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nominálne mzdy rástli v júli najrýchlejšie, o viac ako 12 %, vo veľkoobchode na 1 429 eur, v maloobchode na 1 086 eur a tiež v stavebníctve na 1 028 eur. Opäť najpomalšie stúpli mzdy v odvetví s dlhodobo najvyššími zárobkami – v informáciách a komunikácii o 5,3 % na úroveň 2 288 eur.

Niektoré rástli nižším tempom

Nižším tempom do 10 % rástli mzdy v doprave na 1 302 eur mesačne a v predaji a oprave motorových vozidiel na 1 375 eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Mzdy vo väčšine sledovaných odvetví v júli odolali inflácii, teda tempo ich rastu bolo vyššie ako rast cien. Reálne mzdy v júli medziročne vzrástli až v siedmich z desiatich sledovaných odvetví, aj keď len mierne.

O viac ako 2 % stúpli mzdy vo veľkoobchode, maloobchode a v stavebníctve, o 1 % rástli v ubytovaní, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, vybraných trhových službách a tiež v priemysle. Reálny pokles miezd bol v informáciách a komunikácii, doprave a skladovaní a rovnako aj v predaji a oprave motorových vozidiel.

Kde rástli menej?

Najnovšie články