Po strate čuchu a chuti prichádza ďalší príznak koronavírusu. Toto je vec, ktorú by ste si mali všimnúť medzi prvými

SITA

Foto: TASR/AP

Hoci najčastejšími a veľmi rozšírenými príznakmi nakazenia sa novým koronavírusom sú stále kašeľ, vysoká teplota a problémy s dýchaním, po celom svete sa objavuje stále viac prípadov, keď sú príznakmi nákazy aj neurologické problémy vrátane náhlych záchvatov či dokonca mŕtvice.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

Objavili sa už aj prípady, keď pacient nevykazoval žiadne iné príznaky, iba práve neurologické, a následne sa ukázalo, že bol nakazený koronavírusom, uvádza americký denník The New York Times (NYT). Už začiatkom marca sa podľa NYT začali objavovať takéto prípady aj v Spojených štátov, v meste Boca na Floride napríklad vyšetrovali pacienta, ktorý bol dočasne nervovo paralyzovaný a nevedel lekárom povedať ani to, ako sa volá, pričom jeho následný test na koronavírus bol pozitívny.

Foto: TASR/AP

Je toto ďalší príznak koronavírusu?

Objavili sa tiež prípady pacientov, ktorí mali práve počas návštevy lekára podobný záchvat, aký sa vyskytuje pri ochoreniach, ako napríklad epilepsia. Aj pri nich bola následne zistená nákaza koronavírusom. V Taliansku ide dokonca podľa NYT o tak rozšírený fenomén, že napríklad nemocnica v Brescii už vyčlenila jedno celé oddelenie pre pacientov, ktorí sú nakazení koronavírusom a zároveň majú neurologické príznaky. Pri niektorých z nich sa podľa tamojšieho lekára Alessandra Padovaniho práve neurologické príznaky objavili ako prvé.

Strata čuchu a chuti

Už minulý týždeň priniesli svetové médiá informáciu, že popri najčastejších príznakoch nákazy koronavírusom, teda kašli a teplote, sa u stále väčšieho počtu ľudí objavuje aj strata čuchu a chuti. Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia už od minulého týždňa lekári z mnohých krajín vrátane Veľkej Británie, Spojených štátov, Nemecka či Južnej Kórey. Aj v tomto prípade je pritom veľmi časté, že anosmia sa objaví u človeka nakazeného koronavírusom ešte skôr ako akékoľvek iné príznaky.

Foto: TASR/AP

Hlavnými príznakmi nákazy koronavírusom naďalej zostáva vysoká teplota a neustávajúci kašeľ, konkrétne taký, ktorý trvá viac ako hodinu, prípadne sa u človeka objavia najmenej tri záchvaty kašľa v priebehu 24 hodín.

Vyjadril sa aj slovenský premiér

Musíme ešte pritvrdiť, prepáčte. Uverejnil vo štvrtok neskoro večer na sociálnej sieti premiér Igor Matovič na margo boja s koronavírusom. Zároveň dodal, že tvrdšie opatrenia Slovákom zoberú zo slobody a budú slzy a strádanie. No iba tak zachránime stovky či tisíce životov našich blízkych, dodal.

„Opatrenia, ktoré sme spustili, nás posunuli na tretie miesto na svete v ochrane ľudí pred koronou! Preto, ak nepoľavíme a pritvrdíme ešte viac v našom doterajšom ´blackoute´, t.j. vypínaní/spomalení Slovenska, hnusobu porazíme,“ napísal premiér.