Vedci popísali menej časté príznaky pri ochorení novým koronavírusom, ktoré ľudia často prehliadajú

Kristína Hagarová

Foto: pexels

O koronavíruse, ktorý spôsobil pandémiu nového ochorenia s názvom COVID-19, stále veľa nevieme. Práve to však zahŕňa aj to, aké rôznorodé môžu byť príznaky ochorenia.

Ako informujte portál ScienceAlert, najčastejšími príznakmi koronavírusu sú suchý kašeľ, horúčka a sťažené dýchanie. Hoci veľa ľudí nemá žiadne príznaky, napriek tomu, že sú vysoko nákazliví, štúdie naznačujú, že veľká časť ľudí má najprv iné príznaky, a to hnačka, strata čuchu a chuti. Ktoré sú teda príznaky koronavírusu, o ktorých sa vie menej?

Problémy s trávením, hnačka a nevoľnosť

Problémy s trávením sa čoraz častejšie spájajú s infekciami a aj koronavírusom, ale výskum je veľmi nejasný v tom či je to bežný príznak. U jedného z 10 pacientov sa vyskytli takéto príznaky, vrátane hnačky a nevoľnosti, informoval portál Business Insider. Podľa štúdie v časopise The Lancet mali 3 % čínskych pacientov hnačku a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO trpí nevoľnosťou 5 % ľudí.

Foto: TASR/AP

Atypické príznaky sú malátnosť a zmätenosť

V niektorých prípadoch sa môže vyskytovať nevoľnosť, dezorientácia alebo vyčerpanie. Je to však jeden z najčastejšie hlásených atypických príznakov, spolu s ďalšími častejšími, ako je kašeľ alebo horúčka. Únava, ktorá často sprevádza ďalšie príznaky, sa nezvyčajne vyskytuje pri absencii zvyčajných príznakov. Súvisí s tým však aj stres a úzkosť, ktorú pandémia spôsobuje. Varovné príznaky však môže byť aj zmätenosť či neschopnosť prebudiť sa a byť bdelý.

Zimnica a bolesti svalov

Zimnica a bolesť svalov môžu byť príznakmi mnohých chorôb, vrátane chrípky, ale pacienti s koronavírusom ich hlásili. Nie je jasné, ako dlho prevládajú tieto príznaky, ale podľa WHO asi 11 % skúmaných ľudí hlásilo zimnicu a 14 % zase bolesti svalov. Môžu to byť prvotné príznaky koronavírusu, na druhej strane to však môže byť niečo iné. Ak sa u vás vyskytnú, jednoznačne podniknite preventívne opatrenia, aby ste sa izolovali od iných ľudí a doprajte si dostatok odpočinku.

Foto: TASR/AP

Bolesti hlavy a závraty

Asi 8 % pacientov s COVID-19 hlásilo bolesti hlavy a v niektorých prípadoch aj závraty. Podľa Cleveland Clinic môžu časté alebo veľmi silné a náhle závraty predstavovať vážnejšie zdravotné riziko. Opäť platí, že existuje množstvo vysvetlení pre takéto príznaky, teda jeden alebo aj viac nemusí nevyhnutne znamenať, že máte koronavírus.

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

Nádcha je len veľmi zriedka príznakom koronavírusu

U veľkej menšiny pacientov, ktorí majú COVID-19 sa vyskytuje upchatie nosa alebo im tečie z nosa. Podľa správy WHO tieto príznaky pociťuje menej ako 5 % ľudí. Kýchanie taktiež vôbec nesúvisí s koronavírusom. Ak máte niektorý z týchto príznakov, je pravdepodobnejšie, že máte iné ochorenie, poprípade alergiu. Bolesť v krku taktiež občas sprevádza koronavírus, ale opäť je to častejšie príznak chrípky ako COVID-19.

1
Komentovať