Popularita tejto hračky zo dňa na deň rastie a ak ju má aj vaše dieťa, môže byť v nebezpečenstve. Znepokojení rodičia už hlásia sťažnosti!

Monizz

Davová psychóza. Aj tak by sme mohli nazvať situáciu, ktorá nastala po uvedení tejto drobnej hračky na trh. Popularita tzv. spinnera zo dňa na deň rastie a máloktorý rodič si uvedomuje, že aj nevinná drobnosť dokáže privolať nešťastie. Tak, ako tomuto dievčaťu.

takprosto.cc

Jej devízami má byť podľa výrobcov hneď niekoľko vlastností. Je antistresová a od uvedenia stihla zaplaviť nielen triedy a školské tašky, ale dokonca kancelárie, univerzitné učebne a verejnú dopravu. Spomínate si ešte na tamagoči, tetris či jojo? Podobná psychóza ako kedysi kvôli týmto drobnostiam, vznikla v posledným mesiacoch kvôli spinneru. Jeho odporcovia však tvrdia, že je to nielen zbytočnosť, ale dokonca nebezpečná zbytočnosť a že výrobcovia ľudí len ohlupujú.

takprosto.cc

Rozporuplná hračka

Drobná symetrická vecička sa nachádza v strede ložiska, ktorého stlačenie spôsobí, že hračka sa rozbehne a začne sa prudko otáčať okolo svojej osi. Nič zložité. No ľudia ho z nejakého dôvodu milujú, akoby dostali do rúk samotné božstvo.

takprosto.cc

Spinnery sa predávajú v rôznych farbách a tvaroch, najčastejšie v podobe trojuholníkovitej hviezdy. Štúdie ukázali, že opakované používanie spinnera môže pomôcť deťom trpiacim poruchou osobnosti. Pointa spočíva v tom, že tanieriky na spinneri sú zamerané na zlepšenie hmatového systému, pomáhajú vyradiť rušivé a rozptyľujúce faktory pozornosti a upozorňujú dieťa na danú úlohu.

takprosto.cc

Nič neobvyklé

Spinner sám o sebe nie je nič horibilné. Kus plastu alebo kovu s ložiskom vo svojom strede však zaujal ľudí po celom svete a stala sa z neho hotová mánia. Medzi jeho hlavné výhody patrí kompaktnosť, preto si ho ľudia a deti so sebou berú všade. Do školy, do práce, do autobusu či na dovolenky. Otázne je, či takáto naviazanosť na nič nehovoriaci predmet nie je chorobná.

takprosto.cc

Deti a školáci už teraz na youtube vyhadzujú videá s trikmi so spinnerom a videá šíria po svete. Niektorí rodičia už však z celej situácie začínajú byť nepokojní.

takprosto.cc

Znepokojení darcovia

Pri deťoch platí, že veľkej väčšine spinner kúpili rodičia. Práve tí sa po dlhšom pozorovaní svojich ratolestí začali obávať, či na nich naoko nevinná hračka nemá negatívny vplyv. S výnimkou rodičov sú však najväčšími odporcami spinnerov práve učitelia. Tvrdia, že žiaci a študenti sa so spinnerom neustále zabávajú, točia ho, prevracajú a robia triky, pri ktorých sa nedokážu sústrediť na vyučovací proces.

takprosto.cc

Nie je všetko zlato čo sa blyští

Problémy v praxi sa už rozšírili aj po sociálnych sieťach. Otecko 11-ročného chlapca z Austrálie informoval o situácii, kedy sa jeho syn s mamou hrali so spinnerom a chlapec takmer prišiel o oko. Hračka sa nezastaviteľne rozkrútila a keď sa chlapec pokúsil vykonať ďalší manéver, v rýchlosti ju nezachytil a vletela mu do oka, ktoré mu vážne zranila.

takprosto.cc

Alebo Kelly z Texasu informovala na sociálnych sieťach o horore, ktorý s rodinou vďaka spinneru prežili, keď ich dcéra pri náhodnom použití prehltla časť z teliesok nachádzajúcich sa na hračke a takmer zomrela. Museli jej drobnú súčiastku z brucha vyoperovať.

takprosto.cc

Odborníci vyhlasujú, že aj keď je spinner určený deťom od 8 rokov, rodičia ho dávajú už škôlkárom. Detská zvedavosť a neopatrnosť môže vyústiť do obrovskej traumy. Nehovoria o masovej závislosti, ktorá nevedie k ničomu dobrému. Žiaci sa nevedia sústrediť na svoje veci a dospelí zasa zabíjajú čas nezmysluplnou činnosťou.

Držali ste túto vecičku v rukách už aj vy? Dajte nám vedieť, aký dojem vo vás zanechala.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Reklama

Najnovšie články