Včerajší deň sa niesol v znamení opatrení od prvého septembra a nástupu detí do škôl, ale aj zámeru strany SaS o odluku cirkvi od štátu či finančnej podpory zdravotníkom.
Zámer presadiť odluku cirkví od štátu, za ktorým je strana Sloboda a solidarita (SaS), považuje premiér Igor Matovič (OĽaNO) za prvoplánový marketing. Podľa premiéra ide o mimoriadne citlivú otázku, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť až po poctivej celospoločenskej diskusii.
„Spôsob, kedy SaS akúkoľvek cirkev (ako spoločenstvo veriacich), vyhlási najprv de facto za príživníkov, je najhorší možný spôsob ako poctivú diskusiu začať … až mám pocit, že ani nejde o odluku samotnú, ale prvoplánový marketing využívajúci najprízemnejšie pudy,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.
Historická úloha cirkví
Premiér uviedol, že si uvedomuje historickú úlohu cirkví pri šírení vzdelanosti, kultúry či písma. Rovnako si mimoriadne váži milióny hodín obetavej práce členov cirkví pre dobro ľudí v núdzi. „Nedovolím preto, aby diskusiu na túto tému viedol niekto, pre koho svet začína a končí v jeho peňaženke. Vážim si liberálne zmýšľajúcich ľudí v našom poslaneckom klube, ktorí na túto tému diskutujú aj s predstaviteľmi cirkví bez prízemných emócií. Len to je cesta k poznaniu, že veriaci ako aj neveriaci sa vzájomne potrebujeme … lebo sme jedno. Jedno Slovensko,“ napísal premiér.
Reforma financovania
SaS na sociálnej sieti informovala, že nastal čas na debatu o reforme financovania cirkví, ktoré by malo byť dobrovoľné. „V SaS sme presvedčení, že každý sa dokáže rozhodnúť slobodne, či zo svojich daní cirkev podporí, alebo nie. Takouto zmenou by sme v rozpočte ušetrili 52 miliónov eur,“ tvrdí SaS. Ako ďalej povedala, uznáva význam náboženstva a cirkví v morálno-etických otázkach, ako aj v oblastiach týkajúcich sa rôznych verejnoprospešných aktivít, avšak je na mieste začať celospoločenskú debatu, či by sa tieto peniaze nedali využiť lepšie. SaS doplnila, že nehovorí o zrušení finančnej podpory pre sakrálne pamiatky, ktoré sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva.
Školy sa nebudú zatvárať celoplošne
Školy by sa nemali zatvárať celoplošne. Pomôcť by tomu mal manuál, ktorý po dobu trvania pandémie stanovuje základné prevádzkové podmienky od materských až po vysoké školy. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Školská dochádzka bude povinná. Opatrenia si budú môcť pozrieť na stránke ministerstva či prostredníctvom portálu Učíme na diaľku. Nájdu tam manuál pre základné umelecké školy, študentské domovy či pre základné a stredné školy.
Nové odporúčania
Ustanovenia majú odporúčací charakter a školy ich môžu vykonať podľa svojich možností. Dokument je vypracovaný formou výstražného systému a manuálu odporúčaní na troch úrovniach, a to zelenej, oranžovej a červenej. Zelená fáza predstavuje stav, kedy škola nemá žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či zamestnanca. Oranžová fáza zachytáva situáciu, kedy má škola žiaka alebo zamestnanca podozrivého na ochorenie. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade pozitívnych výsledkov dvoch a viac prípadov u žiakov alebo nepedagogického pracovníka alebo jedného pedagóga.
Počas obdobia od 2. do 15.septembra sa nad rámec zelenej fázy odporúčajú viaceré opatrenia, ako napríklad nosenie rúška či častejšia dezinfekcia. Opatrenia sa podľa epidemiologickej situácie môžu predĺžiť a dodržiavať aj počas obdobia od 16. do 23.septembra.
Statusom rozčúlil mnohých ľudí
Igor Matovič na sociálnej sieti zverejnil status, ktorý vyvolal búrlivé diskusie. „Dnes úspešný deň. Nas*al som kopu ľudí … najprv netolerantných ateistov, ktorým som si dovolil vytknúť formu akou “otvorili debatu” o odluke cirkvi od štátu. Potom závistlivcov, keď som oznámil, že 50 miliónov si podelia všetci zdravotníci z prvej línie. Nasledovali hejslovenskí zadubenci, ktorí si ani len nevedia predstaviť, že Maďar je úplne rovnaký človek ako Slováčisko. Pokračovali Lukašenkoví obdivovatelia, ktorých som do nepríčetna vytočil prijatím odvážneho veľvyslanca Bieloruska … a úplnú vývrtku som spôsobil tým, ktorým sa panenky pretáčali z toho, že to všetko bolo v mojich obľúbených teniskách za pár penez),“ napísal.
Za svoje vyjadrenia si však vyslúžil veľkú dávku kritiky, pretože si mnohí ľudia nemyslia, že toto je správanie, ktoré by malo byť obrazom premiéra. Ľudia nad vyjadreniami len krútia hlavou a tvrdia, že toto naozaj nie je spôsob, akým by sa mal verejne prezentovať štátnik na takej vysokej pozícii. Čo si myslíte vy?
Nahlásiť chybu v článku