Rodičia môžu dostať viac peňazí. Na sumu 200 eur však nebudú mať nárok všetci

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Rodičia sa môžu tešiť, prichádza druhú časť prorodinného balíčka. Okrem toho dostanú aj vyššie prídavky a daňový bonus. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, 200 eur mesačne však nedostane každý. Rodičia s vyšším príjmom môžu dostať aj vyšší daňový bonus. Bonus za deti do 18 rokov stúpol zo 70 eur na 140 eur. Spolu s vyššími prídavkami to môže byť až 200 eur, o ktorých hovoril Igor Matovič.

Nemajú naň nárok všetci

To je však maximum, ktoré môžu rodičia dostať a nemajú naň nárok všetci. Pokiaľ by sa vám dane mali znižovať o plný bonus, museli by ste ako zamestnanec zarobiť pri jednom dieťati aspoň 809 eur v hrubom, pri dvoch skoro 1200 eur a pri troch 1400 eur.

Odporúčanie pre rodičov

Čo sa týka živnostníkov, je to ešte viac. Aby dostávali najvyššiu sumu, musel by byť ich príjem pri dvoch deťoch 3400 eur na mesiac. Preto sa odporúča, aby bonus čerpal rodič, ktorý je v zamestnaní a zarába viac. Pokiaľ niekomu kvôli platu nevyjde celý bonus, môže si dorátať partnerov príjem. Sám si však musí podať na úrad daňové priznanie.

Raz za rok môžete riešiť aj zúčtovanie dane, oplatí sa už teraz zriadiť si najvyššiu úľavu. Ročne tak môžete pri jednom menšom dieťati ušetriť 1680 eur, pričom pri dvoch 3400 eur.