Tešili sme sa predčasne. Lacnejších potravín sa tak skoro nedočkáme, ceny týchto produktov ešte narastú

Hyriaková Kristína

Foto: TASR/DPA

Prednedávnom sa objavili správy, ktorým sa Slováci veľmi potešili. Konečne sa začalo hovoriť o zlacňovaní potravín. Ako sa však zdá, realita je úplne inde a niektoré potraviny s cenou tak rýchlo neklesnú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny. Ten upozornil, že pokiaľ by sme infláciu mali merať podľa ceny olivového oleja, stále by bola dvojciferná. Ceny oleja už dosahujú naozaj vysokú úroveň a v rámci medziročného zdražovania v Európe až 50 percent. V slovenských obchodoch je olej drahší o 20 percent.

Za všetkým je počasie

Môže za to zlé počasie v Stredomorí, s ktorým súvisí aj horšia úroda. Okrem toho sa počíta s tým, že cena olivového oleja na trhu pôjde hore dlhodobo. Okrem toho rýchlo rastú aj ceny čokolády, ktorá je vyššia o 12 percent. Tiež sa pod to podpísalo počasie, v tomto prípade v Afrike.

Ďalej stúpla aj cena instantnej kávy, ktorá išla hore až o deväť percent. Ako sme vás informovali v predošlom článku, na druhej strane niektoré potraviny išli s cenou dolu, napríklad margarín zlacnel o 20 centov a podobne sú na tom aj jablká. Ceny potravín svoj strop dosahovali v roku 2022, postupne to išlo nižšie.

Najnovšie články