Cena tejto obľúbenej potraviny sa v júli vyšplhá do neuveriteľných výšin: Môže za to vojna na Ukrajine

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Zdražovanie naďalej pretrváva a zdá sa, že sa tak skoro nezastaví. Už v júli vystúpi cena pečiva do neuveriteľných výšin.

Ako uvádza portál TVNoviny, za zvyšovaním cien je hlavne vojna na Ukrajine. Už o niekoľko dní nás čaká drahší chlieb aj rožky. Ako ďalej uvádza portál, košická pekáreň každý deň upečú zhruba 20-tisíc chlebov, ktorým zásobujú východné Slovensko. Najskôr im problém spôsobovali drahé energie, potom vysoké ceny pšenice, teraz ide o vojnu na Ukrajine.

Zdražovanie je rekordné

Poľa šéfa zväzu pekárov Milana Lapšanského cena múky vyskočila na rekordných 540 eur za tonu. Zdražovanie pečiva nás teda čaká už od 1. júla a nevyhneme sa mu. Presné čísla zatiaľ nikto neuverejnil a ráta sa s tým, že sa so zvyšovaním reťazce a obchody vyrovnajú po svojom. Hovorí sa však až o 10 % náraste cien.

Problémy však možno ešte len prídu. V Čiernom mori sa zablokovalo tisíce ton obilnín, Ukrajina nemôže vyvážať pšenicu, kukuricu alebo olej. Práve vojna na Ukrajine vyhnala cenu pšenice na trhoch do neuveriteľných výšin. Pekári sa obávajú, aby vôbec mali z čoho napiecť. Slovenská pšenica môže byť predaná tomu, kto zaplatí najviac a môže byť vypredaná do zahraničia. Zvyšovanie cien bude pokračovať minimálne do konca roka.

0
Komentovať