Rodičia, pozor. Vieme, koľko budete musieť od januára zarábať, aby ste dostali najvyšší daňový bonus na deti

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Najvyšší daňový bonus na deti nedostane každý zamestnanec. Odvíjať sa to bude od vášho platu. Vieme, koľko najmenej budete musieť zarobiť, aby ste naň mali nárok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Finsider, aj od budúceho roka by mali rodičia naďalej dostávať štedrejší daňový bonus na deti. Od januára 2024 ostane jeho maximálna výška na úrovni 140 eur mesačne, no jeho skutočná výška bude záležať od zárobku rodiča a počtu detí. Spôsob výpočtu sa pritom zmenil ešte vlani a rozdelil vyplácanie na dve kategórie – na deti do 18 rokov môžu rodičia dostať maximálne 140 eur a na deti nad 18 rokov je tento bonus na úrovni 50 eur mesačne.

Foto: Pexels

Čo sa zohľadňuje?

Výška daňového bonusu závisí od príjmu rodiča a počtu detí. Jeho výpočet pritom sleduje čiastkový daňový základ, ktorý sa vyráta tak, že sa od hrubej mzdy odpočítajú zaplatené odvody. Pri jednom dieťati môže daňový bonus dosiahnuť maximálne 20 percent čiastkového základu dane rodiča a s každým ďalším dieťaťom táto hranica stúpa o sedem percent, teda napríklad pri dvoch deťoch to bude 27 percent. V prípade 6 a viac detí môže dosiahnuť bonus maximálne 55 percent čiastkového základu dane.

„Napríklad, čiastkový základ dane zamestnanca s minimálnou mzdou je 649,50 eura. To znamená, že ak má takýto zamestnanec jedno dieťa, nebude mať nárok na maximálny daňový bonus. Namiesto toho dostane 129,90 eura. Ak by mal dve deti do 18 rokov dostane celkový bonus na obidve 175,37 eura, pri troch deťoch to bude 220,83 eura, na štyri deti si môže uplatniť 266,29 eura, pri piatich deťoch získa 311,76 eura a pri viacerých deťoch maximálne 357,23 eura,“ uvádza portál Finsider ako príklad.

Koľko potrebujete zarobiť, aby ste získali maximum?

Najnovšie články