Slováci si za mikulášske balíčky priplatili. Neuveríte, o koľko narástli ceny oproti minulému roku

TASR

Foto: unsplash

Mikulášsky balíček, po zohľadnení všetkých faktorov a s vyváženým obsahom sladkostí a ovocia, bude stáť približne o päť eur viac ako vlani. Uviedol to v analýze Tomáš Boháček, analytik 365.bank.

Spresnil, že najdôležitejšou ingredienciou pre väčšinu sladkostí je čokoláda. Jej cena závisí najmä od vývoja na trhu kakaa, ktoré v tomto roku „rástlo ako z vody“. Zvýšenie cien sa nevyhlo ani Slovensku, keď 100 gramov horkej čokolády zdraželo medziročne o takmer štvrtinu na 1,47 eura.

O koľko narástla cena mikulášskeho balíčka?

Napriek rastúcej cene však podľa neho celosvetový dopyt po čokoláde naďalej rastie. Priemerná spotreba na obyvateľa v Európe je päť kilogramov (kg) za rok a očakáva sa, že do roku 2027 stúpne na 6 kg. Mikuláš si tak priamo za čokoládu bude musieť priplatiť. „Aby sa však z horkej čokolády stala sladkosť, je väčšinou nevyhnutné pridať do jej výroby aj ďalšie suroviny, často vrátane cukru. Aj v tomto prípade si však Mikuláš priplatí, keďže medziročne sa cena tejto rafinovanej bielej pochutiny zvýšila o bezmála 11 %,“ priblížil.

Sladkosti sú však často aj v rôznej spracovanej podobe – ako napríklad keksíky, ktoré sa nezaobídu bez čerstvých vajec, či mlieka, ktorých cena voči minulému roku vzrástla v priemere o 25 %, resp. o 8 %. Do výroby však vstupuje aj múka alebo maslo, ktorých ceny podľa analytika poklesli približne o desatinu, čo však nedokáže vykryť rast ostatných výrobných vstupov.

Ceny išli poriadne hore

Najnovšie články