Ak z obchodov kradnete jednorazové tašky, máme pre vás dôležité varovanie. V tejto krajine tú chybu určite nespravíte

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash/ Wilfredo Rafael Rodriguez Hernandez, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Asi nájdete len málo ľudí, ktorí si zo supermarketu nikdy nezobrali navyše jednorazovú plastovú tašku. Možno ste len potrebovali nejakú navyše, alebo ste niekde chceli uložiť menší nákup. V Británii sú tieto plastové tašky spoplatnené sumou 10 pencí, čo je len pár centov.

Ako píše portál Ladbible, v Británii tento „zločin“, spáchali asi traja z desiatich Britov, ako hovorí prieskum z Business Waste. Tieto drobné krádeže tašiek možno na prvý pohľad nie sú nič zlé a jednoducho za ne nechceli zaplatiť. Keď sa však vyhnete tomuto nepatrnému poplatku, robíte niečo oveľa horšie, ako okrádanie supermarketu.

Okrádate charitu

V Británii peniaze, ktoré obchody vyzbierajú za plastové tašky, putujú na dobré účely a každý rok sa výťažok z predaja tašiek dáva na charitu. Ide pritom až o milióny libier. Ak teda túžite po lepšom svete, zaplatiť v Británii za tašku je jednoznačne tá správna cesta. Hovorca BusinessWaste, Mark Hall povedal, že ľudia, ktorí si takto zoberú plastovú tašku bez zaplatenia, vlastne okrádajú charitu. A to už teda je na zamyslenie.

Po prvý raz zaviedli poplatok za plastové tašky v roku 2015, kedy to bolo 5 pencí, v roku 2021 sa poplatok zdvojnásobil. Hoci je to pre mnohých ľudí otravné, tento poplatok Britom pomohol masívne znížiť ich spotrebu.

Najnovšie články