Slováci si všimli nepríjemný jav a mnohí sú zúfalí: Ďalšia základná potravina je stále drahšia

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Len prednedávnom sa objavili správy, že ceny masla a oleja začínajú klesať. Hoci sa mnohí Slováci potešili, v obchodoch si všimli ďalší nepríjemný jav. Stále vyššie a vyššie stúpa cena zeleniny. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál TVNoviny, cenu zeleniny neovplyvnila len vysoká inflácia, ale aj obrovský nedostatok úrody. Vo svete sa začína hovoriť o nedostatku zeleniny a pre mnohých Slovákov predstavuje potravinu, ktorú si môžu dovoliť len občas. Hore ide cena papriky, paradajky aj uhorky. Tlak podľa informácií portálu zažívajú aj predajcovia na trhoviskách. Zlom pritom prišiel začiatkom roka. Všetko išlo hore v priemere o dve eurá na kilo.

Na Slovensku zatiaľ nedostatok zeleniny nie je

Napriek tomu zatiaľ o nedostatku zeleniny nehovoria a veria, že sa všetko zlepší s príchodom jari a vyšších teplôt. Na svetových trhoch sa hovorí o negatívnych trendoch v súvislosti s energetickou krízou, ktorá masívne zdražovanie spôsobila, ale aj o počasí a nižšej úrode v Španielsku. Taktiež v Pakistane mali záplavy, v krajinách Strednej Ázie úrodu zničili mrazy a v Severnej Afrike zase sucho.

Ilustračná foto: pixabay

Končí sezóna, krajiny majú problém

Samozrejme, ceny sa odvíjajú aj od končiacej sa sezóny, vyprázdňovaní skladov a obmedzenia exportu zeleniny. Vývozy pozastavilo Turecko, Maroko, Filipíny zase riešia vysoké ceny cibule. Mnohí Slováci zeleninu prestali kupovať úplne. Na vysoké ceny upozornili aj dáta zo štatistického úradu. Najviac išla hore paprika a cibuľa. Na Slovensku pritom nedostatok zeleniny nehrozí, vo svete je to však veľká téma, na ktorú upozornila OSN a svetová banka.

Británia obmedzuje predaj

V Británii už niektoré supermarkety obmedzili predaj čerstvej zeleniny. Podľa Tesca, ktorý je najväčším maloobchodom v Británii obmedzili nákup paradok, šalátu, papriky a uhoriek. Ceny však podľa prognóz tak skoro dole nepôjdu. Pokiaľ je nedostatok zeleniny vo svete, nemôžeme očakávať, že pôjdu ceny dole aj s príchodom novej úrody.