Slovák vytvoril fotografiu pre prestížny časopis Vogue. Pre toto však žiadali jej okamžité stiahnutie

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (exitmodelmanagement/branislavsimoncik)

Na Slovensku máme celú kopu šikovných ľudí, ktorí sa vyšvihli do svetového formátu a naša krajina na nich môže byť hrdá. Športovci, podnikatelia, umelci. Jedným zo šikovných ľudí je aj Slovák, ktorý nafotil obálku pre známy módny časopis Vogue.

Napriek tomu, že časopis Vogue máme v hlave striktne zadefinovaný ako ženský magazín, ktorý sa venuje móde, v poslednej dobe to neplatí. Aj módne časopisy sa snažia reagovať na súčasnú situáciu a upozorňovať napríklad na problematiku duševného zdravia, o ktorej sa hovorí len veľmi málo. Depresie a úzkosti však trápia viac ľudí, ako by ste si možno mysleli a je potrebné na to upozorňovať.

Na depresiu trpia milióny ľudí

Už pred troma rokmi štúdia tvrdila, že na svete trpí depresiou až 350 miliónov ľudí, z čoho až 800-tisíc neliečených pacientov spácha ročne samovraždu. Štúdia zároveň tvrdila, že dokým dosiahneme vek 38 rokov, je predpoklad, že 83 % z nás bude mať skúsenosť so psychickou poruchou alebo nejakou trpieť.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Branislav Simoncik (@branislavsimoncik),

Nevhodná fotografia?

Slovenský fotograf Branislav Šimončík nafotil pre prestížny časopis Vogue v Portugalsku titulnú stranu, prostredníctvom ktorej sa snažil poukázať práve na to. Fotografia sa však nestretla s pochopením a mnohí ľudia mu píšu na sociálne siete, že by mala byť hneď stiahnutá. Podľa nich toto číslo časopisu zobrazilo tému duševného zdravia neprimerane a nevhodne. „Mentálne zdravie nie je módny trend. Toto je nechutné a nevhodné. Hanbi sa,“ napísal jeden z komentujúcich.

Vogue nakoniec ustúpil

Ako uvádza portál BBC, napriek tomu, že vedenie Vogue fotografiu stiahnuť nechcelo, nakoniec to urobili a ospravedlnili sa. Uviedli, že táto téma si žiada hlbšie premýšľanie a taktiež ich mrzí, ak niekomu ublížili. Ľudia fotografiu označovali za zastaranú a za vrchol nevkusu. Časopis však predtým uviedol, že cieľom bolo poukázať na spôsob riešenia mentálnych problémov v minulosti, keďže skúmali celý historický kontext. Číslo obsahuje aj rozhovory a príspevky psychiatrov, sociológov, psychológov a ďalších odborníkov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vogue Portugal (@vogueportugal),

Slovenská modelka má iný názor

Žena vo vani je pritom slovenská modelka Simona Kirchnerová, ktorá uviedla, že táto fotografia je vrcholom jej kariéry, pretože je na nej so svojou mamou a babičkou. Neetické je však podľa mnohých ľudí práve celkové zobrazenie, keďže to vysiela skôr veľkú zraniteľnosť a bezmocnosť, no aj nepochopenie, ak chceli poukázať na dôležitosť duševného zdravia. Je to veľmi citlivá téma, ktorá sa práve v tejto chvíli dotýka mnohých ľudí, a to v dôsledku izolácie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vogue Portugal (@vogueportugal),

Vyjadril sa aj fotograf

Po vlne negativity sa k fotografii vyjadril aj samotný Branislav. „V krajine, kde som sa narodil, zatvárali ľudí do väzenia len preto, lebo nesúhlasili s kultúrou štátu, a to hlavne umelcov. Totalitný režim, v ktorom som vyrastal, zastrašoval všetkých, ktorí chceli vysloviť svoj názor a nesúhlas… Veľa ľudí požiadalo o stiahnutie mojej fotky z obálky posledného čísla Vogue Portugal. Väčšina z nich však asi nevidela fotografický príbeh, ktorý bol inšpirovaný históriou,“ napísal.

Foto: Profimedia

Veľké nedorozumenie

„Keďže som autor fotografie, chcel by som sa vyjadriť. Po prvé, odsudzujem diskrimináciu duševne chorých a mojím zámerom nebolo zjednodušovať tému duševného zdravia… Mrzia ma reakcie, ktoré fotka vyvolala. Titulná fotografia, na ktorej je mladá žena, ktorá nie je schopná sa umyť, tak jej pomáhajú zdravotné sestry, nemala nikoho uraziť ani schvaľovať praktiky, ktoré v minulosti boli na psychiatrii schvaľované.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vogue Portugal (@vogueportugal),

Ďalej Branislav písal, že sa počas tvorby inšpiroval historickými udalosťami a rôznymi inými fotografiami psychiatrických liečební a jeho zámer nebol velebiť, ale kriticky sa pozrieť na nevhodné praktiky. Cieľom bolo vyvolať diskusiu, pričom mnohí ho obvinili z neúcty voči tým, ktorí s chorobami zápasia a podľa neho došlo len k nepochopeniu. „Ak však táto fotografia a diskusia, ktorá okolo nej vznikla, prispela k zvýšenému záujmu o tému duševného zdravia a pomohlo to aspoň jednému človeku, stálo to za to.“

Najnovšie články