V práci dala výpoveď a začala on nuly. Mladá Slovenka Eliška dnes vyrába tie najkrajšie výrobky z prateľného papiera

Lucia Mužlová

Foto: Eliška Jedináková

Máte už plné zuby stereotypu a hľadáte niečo originálne, čo osvieži váš domov? Ekologický materiál nazývaný prateľný papier (washable paper) pripomína pravú kožu. Mladá Slovenka Eliška Jedináková z neho sama navrhuje aj šije vrecká pre celú rodinu, podložky pod poháre, originálne eko tašky, obaly na notebooky, ale aj štýlové obaly pre záhradkárov.

Foto: Eliška Jedináková

Hlavnou zložkou materiálu je celulóza z odpadového dreva s kontrolovanou ťažbou. Ďalšími zložkami sú syntetický latex, voda a vegánske farbivá. Ekológovia a dizajnéri ho označujú za materiál budúcnosti, ktorý neobsahuje škodlivé látky a je šetrný k životnému prostrediu. Materiál je hladký, príjemný na dotyk a odolný voči vode.

„Už dávno som mala v mysli množstvo výrobkov, ktoré som chcela vyrábať, ale stále mi chýbal materiál, ktorý by bol niečím iný a výnimočný. Nakoniec som natrafila na prateľný papier a ten si ma okamžite získal. Pracujú s nim dizajnéri v Poľsku, Česku, Taliansku aj v Nemecku. Vďaka jeho vegánskemu zloženiu ho označujú za materiál budúcnosti. Je príjemný, na dotyk pripomína kožu. Dá sa ručne prať, tvarovať a má mnohostranné využitie v domácnosti. Napríklad vrecká z prateľného papiera využijú gazdinky v kuchyni aj muži v kúpeľni. Veľkú eko tašku, do ktorej sa zmestí až 2 kg nákup, ocenia všetky moderné ženy,“ hovorí Eliška Jedináková.

Jedinečnosť materiálu tkvie v jeho zložení. Neobsahuje pentachlórfenol, PVC alebo BPA, nie je zdraviu škodlivý a nezaťažuje životné prostredie. Na Slovensku je tento materiál ešte málo rozšírený. Eliška ponúka na svojom webe Handmade Eliška slovenské výrobky z ekologického materiálu, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. „Vrecká do domácnosti rozžiaria priestor, vyžarujú hravosť, štýl a pocit domova. Novinkou je obal na notebook, ktorý poteší nejedno ženské srdce,“ dodáva Eliška Jedináková.

Materiál sa nezráža, nerozťahuje, nedeformuje a ani sa nezmení po styku s vodou. Po čase vplyvom používania a umývania materiál vyzerá viac pokrčený, ale to mu neberie na kvalite.

Ako využiť farebné vrecká v domácnosti

Eliška začínala svoju tvorbu vreckami. Na začiatku sa potrápila aj mnohými nepodarkami. „Šiť z prateľného papiera je úplne iné ako z tkaniny. Každý jeden vpich musí byť riadne premyslený, inak zostávajú v materiáli viditeľné dierky. Takýto výrobok je už potom nepredajný,“ vysvetľuje E. Jedináková.

Foto: Eliška Jedináková

Vrecká rôznych farieb šije Eliška sama, každý jeden kúsok je originálny slovenský výrobok. Ponúka rozmery 29 x 26 cm a 20 x 21 cm. Všetky sa dajú zrolovať a prispôsobiť želanému rozmeru. Pekne ukážu napríklad v kúpeľni. Páni uvítajú decentnú tmavú farbu a dámy môžu mať všetku drobnú kozmetiku jednoducho na jednom mieste – vo vrecku.

Kuchyňa je miestom, kde sa stretáva celá rodina. Vytvorte z nej útulné miesto, aby sa každý člen rodiny cítil príjemne. Varešky, čaje aj kapsuly na kávu vyniknú vo vreckách od Handmade Eliška. A pokojne ich využite aj namiesto črepníkov pre svoje bylinky.

Viac informácií o ručne vyrábaných produktoch z prateľného papiera nájdete na:

Starostlivosť o výrobky z prateľného papiera

Foto: Eliška Jedináková
  • Voda prateľnému papieru v menšom množstve neprekáža, ale pri väčšom množstve vody (napr. dážď alebo keď je vrecko použité ako obal na kvetináč bez spodnej misky alebo črepníka s možnosťou pretečenia vody pri polievaní rastliny) môže materiál presiaknuť. Nie je teda 100 % nepremokavý.
  • Po vysušení je materiál znova použiteľný bez poškodenia.
  • Výrobky je potrebné umývať ručne, použiť vodu a s mydlo alebo jemný čistiaci prostriedok.
  • Neodporúča sa výrobky sušiť v sušičke, priemyselne prať alebo chemicky čistiť.
  • Po umytí je potrebné nechať vrecká voľne vysušiť.
  • Efektu pokrčenia sa dá predísť tým, že sa prateľný papier vyžehlí cez látku (utierku, vreckovku) na nízkej teplote.

Materiál je certifikovaný na  Oeko-Tex Standard 100 a FCS.

PR 5ka

2
Komentovať