Poznatky o našom svete sa neustále menia. Každým rokom prichádzajú nové teórie a dôkazy o existencii. Mnoho ľudí počas rýchleho priebehu života nedokáže vnímať, čo sa okolo nich deje. Práve preto sme si pre vás pripravili 9 faktov o svete, v ktorom žijeme. Myslíme si, že tieto základné fakty by mal vedieť každý bez ohľadu na to, koľko má rokov a akého je pohlavia.
Planéty sa neotáčajú okolo Slnka
View this post on Instagram
Na základnej škole sa hádam každý učil, že naša Zem sa točí okolo Slnka. Pravda je však iná. Všetky telesá, ktoré sa vo vesmíre nachádzajú sa točia okolo spoločného centra hmoty, ktorý sa inak nazýva aj barycenter. Barycenter sa nachádza zvyčajne najbližšie k objektu s najvväčšou hmotnosťou. V prípade Zeme a Slnka bude ťažisko veľmi blízko stredu Slnka. Ak sa však pozrieme na Jupiter a Slnko, ich barycenter už bude mimo Slnka, pretože hmotnosť Jupitera je 318-násobok hmotnosti Zeme.
Sparťania nehádzali deti z útesu
Na dejepise ste sa možno učili, že Sparťania boli takí krutí, že dokázali slabé a choré deti zhadzovať z útesu. Nedávno však archeológovia tento mýtus vyvrátili. Vykopali pozostatky pod útesmi a našli tam len dospelých ľudí vo veku od 18 do 35 rokov. Jednalo sa zrejme o zločincov a väzňov.
Psy sa nepotia cez jazyk
View this post on Instagram
Táto skutočnosť asi prekvapí všetkých milovníkov psov, ktorí tomu verili. Všetky psi keď im je teplo vyplazia svoj jazyk a tak mnohí ľudia dospeli k záveru, že práve to je spôsob, ako sa ochladzujú. V skutočnosti sa však psy potia cez potné žľazy na ich labkách. Pravdou však je aj to, že vyplazený jazyk pomáha psom znížiť ich telesnú teplotu.
Mount Everest nie je najvyšším vrchom sveta
Nazývať Mount Everest najvyšším vrchom sveta nie je tak celkom pravdivé. Je to však najvyšší bod našej planéty. Ak však budeme brať do úvahy najvyššiu horu sveta, bude ňou sopka Mauna Kea na Hawaji. Jej základňa začína už 10 km pod hladinou oceánu a končí vo výške 4,5 km nad hladinou.
Sochy z dávnych dôb nie sú biele
Starodávne sochy v rôznych múzeách môžete vidieť klasicky biele. Nie vždy to však tak naozaj bolo. Veľmi známi archeológovia Ulrika Koch-Brinkman a Vincenz Brinkman objavili v záhyboch sôch pôvodné farby a preto sa rozhodli zrenovovať ich podľa pôvodného znenia. Odhad vedcov potvrdili aj röntgenové, infračervené a ultrafialové žiarenia, vďaka ktorým sa mohli vykonať rôzne testy.
Blesk dopadne dvakrát na jedno miesto
View this post on Instagram
Z rozprávania a tradovania rôznych povier sa vyplýva, že blesk nezasiahne dvakrát to isté miesto. Vedci William Valin a Philip Cryder z Ústavu fyziky atmosféry na Univerzite v Arizone však tento mýtus vyvrátili. Skúmali video, na ktorom bola zachytená búrka v meste Tucson v Amerike. Podľa tohto videa zistili, že 136 bleskov zo 138 udrelo na jedno a to isté miesto dvakrát až trikrát.
Slávneho Mickey Mousa nenakreslil Walt Disney
Slávnu rozprávku Mickey Mouse pozná hádam každý. Faktom však je, že za touto postavičkou od začiatku nestojí slávny Walt Disney. Túto milú myšku totiž nakreslil umelec Ub Iverx. Predchodcom slávneho Mickeyho bol králik Oswald. Ub neskôr prišiel o svoje autorské práva.
Chameleón nemení svoju farbu kvôli maskovaniu
View this post on Instagram
Dodnes si veľa ľudí myslí, že chameleón mení svoju farbu hlavne kvôli maskovaniu. Vedci však prišli s odpoveďou a mnoho z vás zostane naozaj prekvapených. Vedci zistili, že chameleón mení svoju farbu podľa toho, v akej je nálade. Keď má chameleón tmavú farbu znamená to, že je nahnevaný a naopak pokiaľ je svetlý znamená to, že sa snaží prilákať partnerku.
Otvorené okno nie je príčinou ochorenia
V tomto klame žije veľké množstvo ľudí. Ľudia veria, že ak nechajú otvorené okno počas toho ako sú v miestnosti, môže im to privolať nádchu, angínu alebo iné ochorenie. Faktom však je, že otvorené okno vám nemôže spôsobiť samotné ochorenie. Na to, aby ste ochoreli musíte mať v sebe už nejaký vírus alebo baktériu. Práve takéto vírusy a baktérie sa však množia v nevetraných priestoroch.
Nahlásiť chybu v článku