Správa, ktorá pred Veľkou nocou nikoho nepoteší. Cena obľúbenej potraviny išla poriadne hore

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Cena kakaa je vysoká a stále rastie raketovým tempom. To ovplyvňuje aj výrobcov čokolády, pričom jej cena bude ešte rásť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny s tým, že kakao sa stáva na burzách veľkou témou. Od začiatku roka išla jeho cena o viac ako 90 % hore a za posledný rok sa strojnásobila. Podľa analytika Mareka Nemkyho sa momentálne cena kakaa pohybuje na burze na úrovni 8 080 dolárov za kilo, čo je asi 7,45 eura na 100 gramov.

Upozorňujú na to aj výrobcovia či predajcovia čokolády, ktorí vravia, že situácia ide do extrému. Mnohí už museli zvyšovať ceny. Podľa Juraja Krištofíka z LYRA Chocolate museli od prvého marca ísť s cenami hore o 10 percent a nie je to posledné zvyšovanie tento rok.

Cena čokolády bude vysoká

V roku 2025 bude jej cena pravdepodobne dvojnásobná. Aj podľa Ivana Klasa zo spoločnosti Zeur by sa mali všetci pripraviť na prudké zdražovanie. Zdražovanie ľudia pocítia už počas veľkonočných sviatkov, najviac to však pocítime na konci roka, teda okolo Vianoc.

Problémy s kakaom spôsobil klimatický efekt El Niňo, pričom oblasti, kde sa kakao pestuje najviac, zasiahli silné dažde. Produkcia na Pobreží Slonoviny bola od začiatku sezóny do februára až o 33 % nižšia a očakáva sa pokles svetovej produkcie až o 11 %.

Najnovšie články