Aj napriek tomu, že základné veci vám bude okolie opakovať neustále, neznamená to, že sú to hlúposti. Môže sa to tak síce zdať, no je dôležité pochopiť, že ľudia vám to nehovoria zo srandy. Pokiaľ chcete psa musíte si uvedomiť, že ide o živú bytosť, nie o hračku. Preto potrebuje vhodné prostredie, potrebuje vašu pozornosť a času, niečo si vyžiada aj daň za psa, očkovania a ďalšie výdavky.
Ak ste však skutočne presvedčení, že ho zvládnete a že vás neomrzí, prichádza čas na rozhodnutie sa o akého psa máte záujem. Výber môžeme zúžiť na niekoľko kategórii:
Strážny pes
Pokiaľ vlastníte pozemok, kde môže pes tráviť čas von a zároveň chcete, aby vzbudzoval rešpekt pred okoloidúcimi, strážny pes je pre vás ideálnou voľbou. V takomto prípade môžete zvážiť skutočne pestrý výber psov. Medzi najlepších strážnych psov patrí cane corso, nemecký ovčiak, doberman či rotvajler. Naopak by ste sa mali vyhnúť zlatému retríverovi, pretože tieto psy sú až príliš priateľské a zlodeja by pravdepodobne privítali s vrtiacim chvostom a prívetivým pohľadom.
Rodinný pes
Ak máte rodinu a chcete k nej chlpatého spoločníka, tu by sa retríver naopak oplatil. Spoločne s ním aj labrador, keďže tieto psy deti milujú. Neexistuje pre nich lepšia zábava ako ponáhľať sa za loptičkou a následne vám ju doniesť späť. Zabudnúť by ste však mali na pekinského palácového psíka, pretože tieto psi chcú byť jedinými deťmi v rodine.
Športový pes
Za predpokladu, že chcete psa, ktorý bude aktívny a bude vás sprevádzať na turistikách či pri rannom behu ideálne sú pre vás rôzne poddruhy stavačov alebo írsky seter. Tieto psy sú uspôsobené na beh a zvládanie dlhých tratí bez vyčerpania. Pokiaľ vám vyhovujúce ich veľkosť nič nepokazíte ani Jack Russelom. Problém by však mohli tvoriť psíky so sploštenými papuľkami, akými sú mopslíci či všetky bulldogy, keďže by mali ťažkosti s dýchaním. Tiež zabudnite na veľké psy ako dogy alebo mastifov, leonbergera či bernardína. Ich telá sú na súvislý beh príliš veľké a ťažké.
Gaučový pes
Hľadáte psa na maznanie, ktorý najradšej všetok svoj čas trávi povaľovaním sa a spánkom? Ideálny je pre vás francúzsky buldoček alebo maltézsky psík. Nehodia sa však všetky plemená, ktoré si vyžadujú aktivitu. Teda väčšie alebo štíhlejšie psy.
Samotársky pes
Stále túžite po chlpatom tvorovi, ktorý vás privíta, keď dorazíte domov, no nemáte čas? Pokiaľ je váš harmonogram neustále vyťažený, mali by ste zvážiť psíka, ktorý si nevyžaduje veľa pozornosti a vystačí si aj sám. Medzi tieto plemená patrí predovšetkým shar pei alebo baset. Osamote by ste však nemali nechávať retríverov a kólie, keďže ide o spoločenských miláčikov.
Pes pre seniora
Ak sú vaši starí rodičia na dôchodku a túžia po spoločníkovi, najlepším priateľom im bude mopslík, bostonský teriér alebo king charles. Sú hravé a prítulné, obľúbia si vašu pozornosť, no nevyžadujú si priveľa cvičenia. Veľa pozornosti si naopak pýtajú veľké psy a s ňou aj aktivitu, preto sa k seniorom nehodia.
Bytový pes
Do bytu sa najviac hodia bulldogy, keďže ich obľúbenými činnosťami je spánok, krochkanie a v neposlednej rade jedlo. Neobľubujú ani dlhé prechádzky či veľké množstvo aktivity. Malý pes však nemusí byť nutne vhodný do bytu. Čivavy sú ku príkladu veľmi drobné stvorenie, no nezastavia sa takmer nikdy. Z malých plemien môžete skôr zvážiť tiež jorkšírskeho teriéra.
Tolerantný pes
Pokiaľ už žijete s mačkou, alebo iným miláčikom, potrebujete psa, ktorý bude tolerantný a ďalšie zvieratko mu nespôsobí rozruch, no naopak ho bude považovať za partnera v „zločinoch“. V tomto prípade sa môžeme opäť vrátiť retríverom, no poslúži aj kólia či kokeršpaniel. Teriéry sú však prirodzenými lovcami, preto by ste ich ďalším zvieratkám ťahať nemali. Podobne sa nehodia ani bojové plemená.
Pes pre začiatočníka
Začiatočníci by si nemali brať na plecia zodpovednosť náročných plemien. Akita inu ani rotvajler neprichádzajú do úvahy, keďže sú to psy, ktoré potrebujú pevnú ruku a striktného majiteľa, ktorý sa im bude venovať od šteňaťa. Naopak labrador, border kólia alebo pudel sú ideálne psy, pretože sú veľmi inteligentné a nemajú problém s tým, aby vás rešpektovali a pochopili, čo od nich chcete. Na teriéry a bradáče si však tiež treba dať pozor, keďže ich výchova si vyžaduje veľa trpezlivosti.
Hypoalergénny pes
Nie všetky psy sú vhodné pre alergikov. V skutočnosti len veľmi málo takých psov. Za alergiu, ktorá vám psík spôsobuje, môžu roztoče v jeho srsti, nie srsť samotná. Preto môžete byť alergický aj na peľ či prach a mať pocit, že ste alergický na psa, keďže vám tieto alergény donesie domov. V prípade, že však túžite po psovi a viete, že ste alergický vyslovene na ich roztoče, skúste to s bradáčmi alebo s pudlami, keďže tieto druhy sú známe ako hypoalergénne psy. Vyhnúť by ste sa mali dlhosrstým plemenám a nemeckým ovčiakom, keďže zvyknú mať suchú kožu.
Pozri aj: Tento kvíz o psoch dokáže na 100% urobiť iba ten, kto dokonale pozná psie plemená
Nahlásiť chybu v článku