Štát prichádza s ďalšou pomocou pre nezamestnaných. Keď splníte podmienky, dostanete takmer 300 eur

TASR

FOTO TASR - Pavol Zachar/ unsplash

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spúšťa projekt Národné stimuly pre zamestnanosť, ktorý má pomôcť dlhodobo nezamestnaným či hendikepovaným ľuďom uplatniť sa na pracovnom trhu. Projekt za vyše 300 miliónov eur bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu (EFS).

Aktivity, ktoré ministerstvo práce pripravilo v rámci projektu, plánujú spustiť počas apríla. Vo štvrtok o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).

„Dnes predstavujeme jeden veľký projekt za vyše 300 miliónov eur pod názvom Finančné stimuly pre zamestnanosť. Chceme urobiť doslova nálet na ľudí, ktorí sú buď dlhodobo nezamestnaní, nízko kvalifikovaní, hendikepovaní, alebo rizikové skupiny vo veku do 30 rokov a nad 50 rokov. Všetkých týchto ľudí sa budeme snažiť dostať do zamestnania,“ uviedol minister Tomáš.

Aktivity plánuje spustiť od apríla

Rezort práce v rámci projektu pripravil osem aktivít, ktoré plánuje spustiť počas apríla. Ministerstvo finančným príspevkom vo výške životného minima (269 eur) podporí mladých ľudí do 30 rokov s nižším vzdelaním, ktorých umiestni do zamestnania a po dobu od troch do šiestich mesiacov im bude poskytovať tento príspevok.

Zaviesť chcú aj motivačný príspevok, ktorým chce rezort podľa Tomáša motivovať tých, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, aby sa zamestnali. Ak sa takýto človek zamestná, štát mu popri plate ponúka aj motivačný príspevok. V rámci projektu rezort práce plánuje prispievať zamestnávateľom i na mentora, ktorý pomôže uchádzačovi zapracovať sa na pracovisku. Podporiť chcú finančných príspevkom aj tých, ktorí sa rozhodnú podnikať.

Pomôcť chcú aj ZŤP

Najnovšie články