So stratou krátkodobej pamäte sa stretávame čoraz častejšie už aj u ľudí v produktívnom veku. V praxi to znamená, že ak idete do obchodu, zabudnete kúpiť najdôležitejšiu ingredienciu na večeru, v práci máte kolegyni zaniesť šanón, no v priebehu piatich minút ste zabudli aký, prípadne počas pracovného týždňa nezaplatíte účet za telefón napriek tomu, že si to každé ráno trikrát opakujete.
Matka príroda sa však dokáže vysporiadať aj s takým problémom, ako je vypadávanie pamäte, preto by ste rozhodne nemali zavrhovať jej schopnosti. Existuje totiž skupina potravín, ktorá je známa práve svojimi účinkami na pamäť a koncentráciu. Pozrite sa, čo by ste si mali doma pripraviť, aby sa vám lepšie pamätalo.
Koniec zabúdaniu
Jednou z hlavných potravín pomáhajúcich pri prevencii je chren a zázvor. Účinky sú priam zázračné a dokázala to už nejedna odborná štúdia. Obsahujú veľa vitamínu C, draslík, vitamíny B1, B2, B6, železo, fosfor a horčík. Aby boli účinky na pamäť stopercentné, treba len vedieť, čo si uvariť.
Budete potrebovať:
125 g chrenu
4 PL citrónovej šťavy
2 PL škorice
asi 2 cm zázvoru
3 PL medu
V mixéri si nechajte nasekať chren aj zázvor, pridajte citrónovú šťavu, med a škoricu a všetko spolu dobre premiešajte.
Zmes zavrite do sklenej uzatvárateľnej nádoby a tri týždne si dajte každý deň za polievkovú lyžicu pred jedlom. Ideálne je konzumovať zmes dvakrát denne.
Ak ste nevedeli, čo všetko konzumácia takejto zmesi alebo chrenovo-zázvorového sirupu dokáže, všímajte si po niekoľkých týždňoch zmenu v každodenných drobnostiach. Ak máte problémy so sluchom alebo jednoducho len slabšie počujete, je možné, že sa upraví aj tento problém.
Okrem toho konzumácia tohto sirupového „pekla“ vám zaručí rýchlu látkovú výmenu, takže môže sa ľahko stať, že po troch týždňoch budete mať o nejaké kilo menej. Chren v kombinácii so zázvorom znižujú pocit chronickej únavy, ale prospievajú aj správnemu fungovaniu tráviaceho traktu a množeniu dobrých baktérií v žalúdku.
Nezabúdajte ani na cvičenia, ktoré zlepšujú a posilňujú pamäť. Ideálnym je napríklad lúštenie krížoviek, sudoku, osemsmeroviek či rôzne testy a vedomostné kvízy. Na podporovanie myslenia je dobrý aj aktívny pohyb, preto chodievajte na prechádzky, zhlboka dýchajte a dobre si všímajte všetko, čo vonku uvidíte.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku