Sukulenty sú vďačnou rastlinou, pretože nevädnú, neschnú, ťažko ich prelejete a sú celoročne krásne zelené a zaujímavé. Je ich nespočetné množstvo, vybrať si preto môžete tie najkrajšie pre vaše oči. Ako by to bolo, keby stôl nezdobila celoročne svieža zeleň?
Sukulenty sú mrazuvzdorné a majú radi vodu. Vlhkosť akumulujú v tkaninách a listoch, ktoré sú vďaka dostatku vody krásne napučané a bohaté. V súčasnosti poznáme približne 15 000 druhov sukulentov! Títo drobní zelení bojovníci za život v tropických krajinách, kde by sa vo voľnej prírode darilo snáď iba kaktusom, aktívne čistia vzduch a dodávajú kyslík do domovov, ktoré trápia horúčavy. Nevyžadujú pozornosť, žiadnu špeciálnu starostlivosť, len milý pohľad a trochu zálievky. A na oplátku so sebou nechajú robiť, čo sa vám zapáči. Napríklad aj toto.
Sukulenty v mušliach
Najkrajším prírodným kvetináčom pre sukulenty sú práve mušle. V nich vynikne ich prímorský charakter a vynímajú sa v nich ako kráľovné všetkých rastlín. Príroda sa nedá okabátiť a keď spojíte dva úkazy vytvorené bez zásahu človeka, nemôže to vyzerať inak ako nádherne.
V prímorských oblastiach ocenia sukulenty asi najviac. Tu totiž živé rezané kvety vydržia naozaj krátko, preto sa majitelia obchodíkov, ale aj súkromných domov nesnažia o nemožné. Radšej využívajú to, čo príroda ponúka a kvety nechávajú rásť v zemi, kde vydržia aspoň o niečo dlhšie.
Sukulenty sa stali súčasťou všetkých teplých krajín, do ktorých sa pomaly dostávame aj my. Aj napriek tomu, že sa nachádzame v Strednej Európe, počasie nám okato naznačuje, že teplotné pásma sa posúvajú, preto sa, skôr či neskôr, naše podnebie stane najmä počas leta tropickým. Nuž a vtedy sa v domoch a bytoch nebude vynímať lepšie žiadna iná rastlina, iba sukulent.
To, že sukulenty nebývajú len zelené dokazuje práve táto odroda. Okrem toho dokáže plnohodnotne nahradiť aj kvety, pretože ak má sukulent dostatok svetla a nie je v prievane, vyženie aj nádherne a neraz farebné kvety.
Sukulenty sú hitom už nejaký ten rôčik, no väčšinou ich uprednostňujú milovníci moderných interiérov alebo ženy, ktoré nie sú veľkými pestovateľkami.
Sukulenty dokážu oživiť každú miestnosť. Sála z nich čerstvosť, sviežosť a nádych leta.
Ak by ste nevedeli, čo si do mušle presadiť, skúste to pre začiatok s odrasteným aloe. Ak nájdete v črepníku s aloe vera malý výhonok, opatrne ho oddeľte a presaďte do mušle. Uvidíte, ako rýchlo sa chytí a narastie do nádherných rozmerov.
Ak zvládnete udržať pri živote aloe, s ostatnými sukulentmi to už nebude žiaden problém.
Pri väčších rastlinách vo väčších mušliach môžete experimentovať aj s kamienkami či menšími mušličkami. Mnohí mušle zvrchu pokrývajú aj pieskom, aby bol dojem autentickejší.
Sukelenty sa v mušli začnú aj samé množiť, až sa raz ráno zobudíte a naskytne sa vám takýto utešený pohľad.
Páčia sa vám? Presadiť si ich doma môžete aj vy. Stačí, ak si z najbližšej dovolenky pri mori prinesiete mušľu s dostatočnou hĺbkou na zakorenenie rastlinky. Tá jej, našťastie, veľa nepotrebuje, takže nádherná stredomorský dekorácia môže skrášľovať aj vaše stoly.
Pozri aj: TEST: Rok narodenia úzko súvisí s vašou karmou! Toto máte napísané vo svojom osude a mali by ste …
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku