Tajomstvo ajurvédskej výživy nie je nič, na čo by ste mohli povedať, že do našich končín to nepatrí a naďalej vášmu telu dodávať nepotrebné, priam škodlivé látky. To, čo vám ajurvédska výživa prezradí, zníži nielen vaše výdavky na jedlo, ale dodá vášmu telu potrebné výživné látky a spríjemní vám spoločné stolovanie.
Nejesť totiž čerstvé potraviny je rovnaký hriech ako jesť také, ktoré stoja na pultoch s končiacou záručnou dobou a ľahko sa môže stať, že zvnútra už sú prehnité, chytá ich pleseň, alebo ležanie na pulte ich obralo o potrebné živiny, ktoré mali v čerstvom stave. A to už vôbec nehovoríme o polotovaroch! Na tomto princípe stavajú odborníci na ajurvédsku výživu. Najužitočnejší trik zdravej výživy je konzumovať potraviny absolútne čerstvé, čerstvé ich aj tepelne upravovať a pridávať do nich zopár tajomstiev z ajúrvédy.
Pre inšpiráciu prinášame niekoľko jednoduchých vychytávok z tradičnej ajurvédskej kuchyne, ktoré sú prijemným a chutným oživením každej (aj) slovenskej domácnosti. Tieto ajurvédske tajomstvá pomôžu vašim jedlám zachovať potrebné živiny a telu prospešné látky.
Citrónová šťava
Osviežte chuť niektorých tepelne upravených potravín a zvýšte ich schopnosť absorbovania potrebných živín citrónovou šťavou. Len pár kvapiek vymačkajte na jedlo tesne pred podávaním – ovsené vločky, šaláty, ryby, pečené mäso.
Kurkuma
Kurkuma nie je v našich končinách žiadnou novinkou a bohato sa používa najmä pri varení „číny“. Kurkuma je však výborná nielen do omáčok k mäsu, ale prospešná je najmä pri zelenine a bylinkách. Ak dáte do dvoch litrov vody lyžičku kurkumy a necháte v nej nakrájanú zeleninu alebo natrhané bylinky namočené, potraviny ostanú čerstvejšie a dlhšie si udržia čerstvý vzhľad. Čo je však omnoho dôležitejšie, kurkuma zachraňuje zeleninu, pretože z nej „vyťahuje“ nahromadené chemikálie, dusičnany a čistí ju od škodlivých mikroorganizmov. Kurkuma má fantastické antiseptické vlastnosti. Nebojte sa netradičných postupov. Môžu vám zmeniť náhľad na varenie.
Štipka cukru
Ak varíte jedlo, do ktorého idú čerstvé paradajky, lenže vy máte doma iba „papierové“ paradajky bežne dostupné v obchodnách reťazcoch, nezúfajte. Za normálnych okolností z takýchto paradajok veľa chuti nedostanete, no keď do tepelne upravovaného jedla pridáte približne v polovici varenia trochu cukru a citrónovej šťavy, aj to málo chuti vyjde von a jedlo bude dobré. Cukor totiž zvýrazňuje chuť a pomáha telu, aby lepšie strávilo zeleninu. Pri paradajkách sú jeho účinky intenzívnejšie. Používať ho môžete aj pri iných zeleninových jedlách, no nezabúdajte, že pridávať ho treba až keď je jedlo aspoň raz prevreté, čiže cca v polovici varenia.
Čo sa týka pikantného, ak vám ujde ruka a vy štipľavej papriky alebo čili dáte do jedla viac, urobte to isté, čo pri zvýrazňovaní chuti. Pridajte cukor. Ten štipľavosť podstatne zjemní.
Najväčšou výhodou pridávania cukru najmä do korenistých jedál je to, že jemná sladkosť zvýrazňuje chuť každého korenia a tak budete mať z jedla intenzívnejší zážitok než ste zvyknutí.
Praženie
Radi pripravujete krupičné, ovsené alebo pšeničné kaše? Chuť pokrmov bude úplnejšia ak akúkoľvek obilninu pred varením jemne opražíte.
Kombinovanie korenín
Pripravujete mäso na šťave vždy na rôzne spôsoby, no aj tak ste už z týchto jedál zunovaní? Poznáme to. Vyskúšajte obohatiť vaše spektrum omáčok o omáčku z korenín. Na masle alebo olivovom oleji si opražte pár horčičných semien, rasce a čierneho korenia (môže byť aj celé) a na to nasypte ešte trošku karí korenia a ďalej mäsko pripravujte ako doteraz. Koreniny sú úžasná vec, ktorá dokáže zlepšiť naše trávenie a oživiť chute, navyše, čím viac korenia, tým dlhšie jedlo vydrží. Nebojte sa kombinácií, aj tie orientálne stoja za to.
Ráno a večer
Pre správne fungovanie metabolizmu je dôležité poznať aj niekoľko zásad ajurvédskej výživy. Ranné jedlo je podľa ajurvédy najlepšie ak je sladené alebo sladké. Večer je naopak ideálne jesť niečo neutrálne, čiže napríklad vodnaté ovocie alebo zeleninu. V čase obeda by mali byť v jedle obsiahnuté všetky chute – horká, slaná, kyslá, štipľavá, aj trochu sladká. Tento systém považujú odborníci na ajurvédu za najviac prospešný pre zdravie. Pre ženy je systém konzumácie potravín podľa ajurvédskej výživy ideálny aj z hľadiska udržateľnosti hmotnosti.
Po západe slnka by sa nemali jesť ťažké jedlá, pretože tráviaci systém začína pracovať len na polovicu. Telo by sa malo naladiť na nočný oddych a to je aj dôvodom, prečo by sa konzumácia potravín vo večerných hodinách odráža na našich bokoch, váhe a všeobecne na zdraví.
Jedovatý koktejl
Najväčším prekvapením však bolo, že podľa ajúrvédskych zásad by sa nemali príliš často konzumovať mliečne koktejly. Napríklad mliečny koktejl v zložení banán a mlieko je v ajurvédskej výžive považovaný za jedovatý a pri častom pití môže spôsobovať vážne ochorenia kože. Piť by sa preto mali kombinácie čistých ovocných štiav bez pridávania mlieka.
Doba skladovania
Najčastejšou chybou, ktorú v našich domácnostiach robíme, je to, že potraviny si kúpime do zásoby a v chladničke, komore alebo pivnici nám ležia niekedy aj celé týždne či mesiace. Samozrejme, že strácajú na kvalite a okrem toho ich poloplesnivé alebo pokazené vyhadzujeme do koša a neuvedomujeme si, že takto vyhadzujeme do koša aj ťažko zarobené peniaze. Rozkladné procesy, ktoré v jedle prebiehajú, často nie sú viditeľné aj celé týždne. A to je problém, ktorý neberieme na vedomie.
Kupujte preto vždy len toľko, koľko zjete a v rámci možností to zjedzte hneď. Ak to nie je možné, neskladujte čerstvé potraviny v chladničke a v iných priestoroch dlhšie ako pár dní. Týka sa to najmä zeleniny a ovocia, no nevyníma to ani pečivo, vajcia, či mliečne produkty ako syry a čerstvé mlieko.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku