Prečo nemilujem svoje vlastné dieťa? Nehovorí sa o tom a môže to zasiahnuť každú čerstvú maminu

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Väčšina žien sa veľmi teší, keď zistia, že budú mamami. Napriek tomu, že nie vždy je tehotenstvo očakávané a často sa prekvapenie premieša aj s obrovským strachom, nakoniec vždy zvíťazí radosť, ktorá sa spája s novým životom.

Článok pokračuje pod videom ↓

O popôrodnej depresii často ženy nechcú hovoriť, pretože sa za ňu hanbia. Ako sa môže stať, že žena zrazu svoje dieťa nechce? Že má pocit, že ani nie je jej, že k nemu necíti žiadnu lásku? Všetky tieto pocity, ktoré sú zvyčajne spojené s ťažkým pôrodom alebo s návalom hormónov, sa na čerstvú mamičku rúcajú z každej strany a ona má pocit, že by o tom nemala hovoriť, pretože si všetci myslia, že práve v tomto momente svojho života by mala byť najšťastnejší človek na svete. Svoje pocity v sebe potláča a to občas vedie k situácii, ktorá môže mať katastrofálne následky.

Foto: unsplash

Pocit bezmocnosti

Popôrodná depresia zvyčajne nastáva hneď po pôrode, no jej forma sa môže prejaviť aj oveľa neskôr, vo veľmi podobnej forme ako syndróm vyhorenia. Vaše dieťa má už možno aj dva roky, ale vy sa zrazu dostanete do situácie, kedy proste nevládzete. Neviete, ako máte ísť ďalej a ak máte dieťa, ktoré skutočne potrebuje veľmi veľa pozornosti, je nezbedné a neviete si ani trochu oddýchnuť, je jasné, že to príde. Nie každá mamička má možnosť svoje dieťa „odložiť“ ku starým rodičom, keď si chce oddýchnuť.

Pozor na podceňovanie príznakov

Ako píše portál Mayo Clinic, mnohé mamičky zažívajú po pôrode takzvané popôrodné blues, kedy prežívajú plno zmiešaných pocitov, výkyvov nálad, úzkosti a aj problémy so spánkom. Ako však uvádza portál, dlhodobá depresia nie je prejavom slabosti a ani chybou charakteru. Môže sa objaviť už počas pôrodu alebo aj viac ako rok po pôrode, no najčastejšie je to do pár týždňov po pôrode. Určite by ste ju nemali podceňovať a ak vás dlho trápia tieto príznaky, vyhľadajte odbornú pomoc.

Foto: unsplash

Príznaky popôrodnej depresie

  • Depresívna nálada alebo silné zmeny nálad
  • Nadmerný plač
  • Odstrkovanie členov rodiny a taktiež problém byť sama s dieťaťom
  • Strata chuti do jedla alebo naopak prejedanie
  • Nespavosť alebo nadmerný spánok
  • Nadmerná únava a strata energie
  • Nezáujem
  • Hnev a podráždenosť
  • Pocity neschopnosti, hanby, viny alebo strachu
  • Znížená schopnosť jasne uvažovať, roztržitosť
  • Úzkosti a záchvaty paniky
  • Myšlienky na ublíženie sebe alebo dieťaťu
  • Časté myšlienky na smrť alebo samovraždu
Foto: unsplash

Ženy nevedia, čo ich čaká

Nie každá mamička má po svojom boku muža, ktorý by jej bol oporou. Mnohé ženy, ktoré nevedia, do čoho idú, keď sa stanú matkami, ťažko znášajú hlavne únavu a nedostatok spánku. Počas dňa sa snažíte udržiavať domácnosť v pohode. V noci, keď by ste chceli spať, dieťa často vstáva. Tento kolobeh sa opakuje a je jasné, že aj matka potrebuje vypnúť. Keď sa to vo vás nahromadí, môže sa stať, že to dopadne oveľa horšie a dieťa sa vám úplne odcudzí.

Foto: unsplash

Neznášate materskú

Prvý rok s dieťaťom býva často veľmi veselý, sledujete každý jeho pokrok, prvé slová, prvé kroky. Občas vám však pocit, že ste doma, staráte sa len o dieťa a o domácnosť, začne naháňať strach. Cítite sa zbytočne, máte pocit, že robíte neustále to isté a pocit, že by ste mohli konečne riešiť niečo iné, sa vám usadí v hlave. Začnete neznášať celú materskú. A občas sa môže stať, že vaša psychika začne pracovať a prestanete cítiť lásku aj k vášmu dieťaťu. Nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť a nemalo by to byť ani nič, čo sa začne hneď odsudzovať. Mali by ste to začať riešiť. Treba však pamätať na to, že toto neznamená, že ste zlá matka. Mnohé ženy sa na bábätko tešia celé tehotenstvo, no nakoniec aj tak prepadnú popôrodnej depresii. Dôležité je nepodceniť to.

Najnovšie články