Táto fenka bola po celý svoj život väznená v pivnici. Toto bola jej reakcia, keď ju po prvýkrát pustili z klietky

Lucia Mužlová

„Chováš sa ako zviera,“ neraz si povieme. No nebolo by to lepšie nahradiť „Chováš sa ako človek“? Pretože zvieratá, nech sú aké chcú, nevedia byť kruté. Áno, zabijú, aby prežili, prípadne v sebaobrane. Ale zabijú rýchlo a (takmer) bezbolestne. Určite sa nebudú vyžívať v týraní ostatných, ako to vie len  človek.

Asi človek ako bytosť, neprestane nikdy fascinovať. Na jednej strane vieme skomponovať majstrovské diela, cestovať do vesmíru či skúmať tajomstvá mikrosveta. No na druhej strane vieme spôsobiť neľudské utrpenie. Príkladom je aj maličká fenka pudlíka, B.B, ktorá celý svoj život strávila v neľudských podmienkach. Vitajte v desivom svete množiarne!

Toto maličké stvorenie, pudlík B.B, strávilo celý svoj život zamknuté v malej klietke v suteréne mlynu v Severnej Karolíne. V septembri ho objavila Humane Society of the United States (HSUS). Pracovníci, ktorí ho objavili, tvrdili, že B.B sa využívala čisto len na množenie. Pre nehumánnych majiteľov nebola nič viac, než zdrojom zárobku. Vrhala šteniatka jedno za druhým, bez nároku na slnko, čistý vzduch či slobodu. „Bola veľmi vychudnutá, vyzerala ako beznádejné stvorenie,“ tvrdí Jessica Lauginier, ktorá bojuje proti zvieracím zločinom práve pre spoločnosť HSUS.

Vystrašenú fenku vzali do Cabarruskej zvieracej kliniky, kde sa jej ujala Brenda Tortoreo, ktorá pracovala na recepcii. „B.B: bola v rohu. Vyzerala naozaj úboho. Bola na smrť vystrašená. Povedala som si, že si ju zoberiem domov.“ 

B.B. však bola poriadne vystrašená aj po príchode do nového domova. „Dala som ju na dlážku, začala chodiť do kruhu. Chodiť, nie bežať, ako to robia ostatní psi. Myslím si, že bežať ani nevedela,“ dodáva Brenda a pri jej výpovedi prebehne po chrbte mráz.

„Nevedela, čo je to slnko. Nepoznala ani trávu, bola z nej vystrašená.“ Našťastie sa B.B. podarilo pozviechať. Už začala behať okolo domu a novej majiteľke naozaj prirástla k srdcu. Záchrana prišla v poslednej chvíli.

Tento príbeh sa našťastie končí happyendom. No koľko psov trpí v množiarniach? Urobíme veľa, ak si nebudeme kupovať šteniatka z neoverených chovov. Ak nabudúce natrafíte na inzerát na internete, skúste pomyslieť na to, čo sa skrýva za „neoficiálnym“ predajom rozkošných šteniatok…

Aj takto môže vyzerať matka rozkošného šteniatka, ktoré vás zaujme v inzeráte

humanesociety

Nepozná nič, len množenie

humanesociety

„Bola vychudnutá až na kosť, vyzerala naozaj beznádejne“

humanesociety

Bola až na smrť vystrašená…

humanesociety

„Túto si zoberiem domov“

humanesociety

Celý život strávila zamknutá klietke

humanesociety

Bála sa slnka, aj trávy

humanesociety

Nevedela ani behať

humanesociety

Žila v naozaj neľudských podmienkach

humanesociety

Našťastie záchrana prišla včas

humanesociety

Príbeh maličkého pudlíka však otvára priestor na ďalšie znepokojivé otázky. Koľko psov žije v takýchto neľudských podmienkach? Veď aj na Slovensku to nie je žiadna rarita. Stačí sa prejsť po dedinách, v ktorých mnohí psi nepoznajú nič iné než dvojmetrovú reťaz…

zdroj: babskeveci.sk (Michaela), boredpanda.com

Najnovšie články