Táto skupina seniorov si výrazne pohorší, patríte k nim aj vy? Kvôli zmenám v 13. dôchodku prídu mnohí o peniaze

Kristína Hagarová

Foto: TASR archív

Zmeny v rodičovskom bonuse sa dotknú všetkých seniorov. Pre tých, ktorí majú viac detí, budú trináste dôchodky nevýhodné. Daňový expert Jozef Mihál hovorí, že si polepšia hlavne seniori, ktorí majú menej detí, ktoré zarábajú menej peňazí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Minister práce Erik Tomáš hovoril, že väčšina seniorov si prilepší, nie je to však celkom tak. Tí, ktorí majú viac detí, ktoré dobre zarábajú, budú znevýhodnení. Minister však argumentuje tým, že pri rodičovskom dôchodku boli zase diskriminovaní tí, ktorí deti nemajú, alebo majú deti so zdravotným znevýhodnením.

Ktorí seniori prídu o peniaze?

Ako vysvetľuje Jozef Mihál na svojom facebooku, jednoducho povedané, čím menej detí, tým lepšie a čím vyšší dôchodok, tým si dôchodca viac prilepší. Trinásty dôchodok má byť od roku 2024 fixovaný na sumu 606 eur. Pokiaľ máte jedno dieťa, získate o 306 eur navyše, pokiaľ máte dve deti, ktoré v hrubom zarábajú tisíc eur, získate 306 eur, ale štát vám vezme 320 eur ako rodičovský bonus.

Momentálne v rámci rodičovského bonusu môže dieťa mesačne poslať 1,5 % svojho platu, avšak maximálne 22 eur, čo je 264 eur ročne, pokiaľ máte ako senior viac detí, váš rodičovský bonus je vyšší. To sa však môže čoskoro zmeniť. Nová vláda zvažuje, že rodičovský dôchodok úplne zruší. V prehľadnej tabuľke si môžete pozrieť, či si v roku 2024 prilepšíte, alebo nie.

Najnovšie články