Tieto kúpaliská plánujú čoskoro otvoriť. Plány im ale môžu prekaziť prísne opatrenia

Kristína Hagarová

Ilustračná foto TASR – František Iván

Na Slovensku sa postupne uvoľňujú opatrenia. Situácia sa vyvíja priaznivejšie, ako sme čakali, a preto sa mnohí ľudia začali pripravovať na letnú sezónu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Od stredy, 6. mája sa za určitých nevyhnutných opatrení otvorili terasy. Človek by si ani nepomyslel, že dokážeme vydržať tak dlho bez reštaurácií a barov, no teraz, keď sa postupne všetko otvára, veľmi veľa ľudí sa toho nevie nabažiť. Napriek tomu, že sa niektorí ešte stále obávajú toho, že príde druhá vlna, ktorá nás vráti naspäť do domácností, zdá sa, že väčšina „letných miest“ sa pomaly pripravuje na to, že júl a august budú predsa len pokračovať v klasickom duchu.

Foto: unsplash

Straty utrpeli aquaparky otvorené celoročne

S letom sa však neodmysliteľne spájajú aj kúpaliská. Na Slovensku je skutočne veľké množstvo kúpalísk, aquaparkov a keďže máme aj veľa termálnych prameňov, tak aj množstvo termálnych kúpalísk. Celkovo by ich malo byť približne 60, pričom jedny z najnavštevovanejších je Aquacity Poprad, Aquacity Tatralandia, Gino Park Bešeňová či Vadaš Thermal Resort Štúrovo a mnohé ďalšie.

Kedy znovu otvoria?

Podľa oficiálnej stránky korona.Gov by sa malo k uvoľňovaniu opatrení, čo sa týka kúpalísk, pristúpiť v poslednej, štvrtej fáze, ktorej spustenie je predbežne naplánované na 20. mája. Napriek tomu, že ešte stále nie je nič isté, mnohé menšie kúpaliská v mestách by sa mali pomaly pripravovať na otvorenie, inak sa môže stať, že to do sezóny nestihnú. Aj z toho dôvodu musia začať s potrebnou údržbou, a to napriek risku, že sa nakoniec nemusia otvoriť.

Foto: unsplash

Menšie kúpaliská sa postupne pripravujú

To je napríklad aj stav plážového kúpaliska v Žiari nad Hronom. „Tak ako som si ešte pred týždňom myslel, že tento rok si neužijeme cez leto naše kúpalisko a z toho dôvodu sme nerobili žiadne prípravné práce, ktoré vyžadujú vynaloženie nákladov, po pondelkovom uvoľnení opatrení som včera vydal pokyn na prípravu kúpaliska na letnú sezónu. Ideme tak trochu do risku, keďže sa môže stať, že sa v prípade väčšieho počtu zistených prípadov vrátime o krok dozadu, avšak ak by sme až v mesiaci jún začali prípravné práce, kúpalisko by nebolo pripravené a teda nemohlo by sa v lete prevádzkovať. Verme, že tomu tak nebude a možno už koncom júna si užijeme osviežujúcu vodu nášho bazéna,“ napísal na Facebook primátor, Peter Antal.

Všetko si vyžaduje prísne pravidlá

Medzi najnavštevovanejšie aquaparky na Slovensku už dlhšiu dobu patrí práve Aquacity Poprad. Podobne ako mnohé ďalšie sú otvorení celoročne, súčasťou je aj niekoľko hotelov, wellness centrá a gastro prevádzky, ktoré v súčasnej situácii naozaj utrpeli. Napriek tomu, že situácia je vážna, ich postoj je pozitívny a tešia sa na letnú sezónu. Na aktuálnu situáciu sme sa opýtali marketingovej manažérky Lenky Chovancovej.

Foto: unsplash

Veria, že sa rozbehnú v júni

„Na toto leto sa veľmi tešíme a už sa nevieme dočkať otvorenia letnej sezóny. Veríme, že záujem domácej klientely bude vysoký a letná sezóna bude určite mimoriadne úspešná. Dúfame, že spoločnými silami rozbehneme plnohodnotne turistickú sezónu v Tatrách najneskôr v júni. Pripravujeme úplne nový koncept prevádzky našich hotelov a Aquaparku, tak aby si naši hostia mohli plnohodnotne užiť dovolenku na Slovensku,“ povedala.

Miliónové straty

„Naša spoločnosť prevádzkuje štyri hotely a piaty hotel je momentálne vo výstavbe, Aquapark, wellness centrá, kliniku a  gastronomické prevádzky. Súčasná situácia negatívne ovplyvnila chod týchto prevádzok a dosiahli sme straty takmer 2 milióny EUR. Zároveň nás teší a veľkým pozitívom je, že nám naši klienti zachovali priazeň a dali nám podporu a tešia sa na naše znovuotvorenie. Aj to nás prinútilo zmeniť koncept prevádzkovania a pripraviť sa na leto, aby sme ich pripravili na čo najlepšiu dovolenku na Slovensku.“

Foto: unsplash

Pripravujú sa na opatrenia

„Každý rok pripravujeme v Aquaparku skvelý program, na ktorý sú už naši klienti zvyknutí. Pod prísnym dodržiavaním nariadení budeme znovu poskytovať množstvo nových aktivít, zábavných atrakcií, programov, ktoré momentálne už pripravujeme. Chceme, aby hostia zažili svoju najkrajšiu Slovenskú letnú dovolenku. Zatiaľ máme pripravené všetky opatrenia, ktoré sú zavedené a v požiadavkách pri otvorení iných prevádzok. Ak budeme musieť zaviesť ešte nejaké ďalšie, samozrejme sa situácii prispôsobíme.“

Foto: unsplash

V súčasnej dobe bude množstvo ľudí uvažovať nad tým, že úplne zrušia dovolenky v zahraničí. Stále nie je jasné ani to či vôbec bude Slovákom umožnené počas leta niekam cestovať. Je preto na mieste, že sa postupne pripravujú na väčší nápor turistov, ako sú zvyknutí. Je možné, že napriek pravdepodobným prísnym nariadeniam sa im všetkým predsa len bude dariť.