Ďalšia európska krajina začína meniť históriu. Menštruačné vložky a tampóny budú dávať zadarmo

TASR

Foto: Twitter (Girlguiding Scotland)/Wolfmann / CC BY-SA

Francúzska vláda v utorok oznámila, že študentkám zaistí bezplatný prístup k hygienických potrebám, ako sú menštruačné vložky či tampóny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve v boji proti tzv. menštruačnej chudobe, informuje agentúra AFP.

Automaty s rôznymi potrebami dámskej intímnej hygieny by mali byť v nasledujúcich týždňoch nainštalované v univerzitných internátoch a zdravotných centrách, uviedla ministerka pre vyššie vzdelávanie, výskum a inovácie Frédérique Vidalová. Dodala, že cieľom vlády je, aby mali študentky prístup k týmto potrebám úplne zadarmo do začiatku septembra, keď sa vo Francúzsku začína nový akademický rok.

pixabay.com

Zmena v kritickej dobe

Takáto zmena prichádza v čase kritickej epidemiologickej situácie. Mnoho francúzskych študentov má v dôsledku náhlej straty práce či brigády finančné problémy. Študenti si popri škole často zvyknú privyrábať napríklad v reštauráciách či kaviarňach, ktoré sú v dôsledku pandémie koronavírusu už celé mesiace zatvorené, uvádza AFP.

Prvá krajina bola Škótsko

Tzv. menštruačná chudoba znamená, že dievčatá a ženy nemajú dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie tampónov, hygienických vložiek, menštruačných kalíškov či iných pomôcok, prípadne na zaplatenie liekov proti kŕčom a bolesti. Prvou krajinou na svete, ktorá začala svojim obyvateľom bezplatne poskytovať takéto hygienické potreby, sa vlani stalo Škótsko.

Celá Veľká Británia zase v prvý deň tohto roku zrušila nepopulárnu daň z tampónov a iných menštruačných potrieb. Nový Zéland minulý týždeň oznámil, že začne od júna na školách bezplatne rozdávať menštruačné pomôcky pre študentky zo slabších sociálnych pomerov.

Najnovšie články