Tisíce Slovákov majú chybné pasy a vôbec o tom nevedia. Zistite, či medzi nich patríte aj vy

Kristína Hagarová

Foto: Unsplash/ Kudlík, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Tisíce Slovákov majú chybné pasy. Ministerstvo však upozorňuje na to, že sú aj naďalej platné. Cestujúcim však môžu spôsobiť problémy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál SME. Ten uvádza, že cestovné pasy vydané medzi 1. novembrom 2022 a 30. januárom 2023 majú chybu v čipe, ktorý môže spôsobiť nepríjemnosti na medzinárodných letiskách. Hraničné prechodové terminály ich nedokážu načítať. Problém sa podľa nich týka viac než 34-tisíc dokladov.

Slováci si môžu pasy vymeniť

Aj keď si rezort chybu priznal a prisľúbil, že ľuďom, ktorí majú chybné pasy, pošle SMS alebo email, niektorí žiadne správy nedostali a nie je jasné, podľa čoho ich posielajú. Ľudia s týmto problémom sú podľa informácií uprednostnení na oddelení dokladov a ich pôvodné pasy sú platné, no v prípade problémov musia ísť na osobnú kontrolu na letisku.

Zistiť to môžete jednoducho

Ministerstvo zahraničných vecí spolu s agentúrou Frontex upozornili zahraničných partnerov a Slovákom v prípade problémov nezakázali vstup do krajiny. Pokiaľ si nie ste istý, či sa to týka aj vášho pasu, zistiť to môžete aj tak, že si svoj pas preveríte. Urobiť tak môžete TU.

Najnovšie články