Staré porekadlo hovorí, že oči sú zrkadlom do duše. Tento výraz určite všetci dobre poznáte, no dnes už vieme, že oči nám o našom zdraví vedia veľa povedať. Dnes si povieme o niektorých veciach, ktorým by ste pri pohľade do zrkadla mali venovať zvýšenú pozornosť. Starajte sa o svoje zdravie!
Jačmeň
Ak ste niekedy mali jačmeň na oku, dobre viete, akú bolesť a podráždenie spôsobuje. Na viečku sa vám objaví drobná vypuklina, mazová žľaza, ktorá zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní. Občas však môže pretrvávať dlhšie a spôsobuje vážne ťažkosti. V prípade, že máte jačmeň často a po dlhšiu dobu, môže to byť dokonca príznakom karcinogénnej mazovej žľazy. Ak si teda všimnete, že sa nehojí, prípadne, že sa objavuje stále na tom istom mieste, je čas navštíviť očného lekára.
Postupná strata obočia
Dôvody, kvôli ktorým sa obočie postupne stráca sú rôzne. Od stresu až po starnutie, či nedostatok niektorých dôležitých vitamínov. Tiež vám môže vypadávať kvôli ochoreniu alopecia areata, ktorá ovplyvňuje našťastie len 0,1 % populácie.
Avšak, s najväčšou pravdepodobnosťou je strata obočia spôsobená hypotyreózou, čo je trvalý nedostatok hormónov štítnej žľazy, ktoré v extrémnych prípadoch vedú k úplnej strate chĺpkov aj vlasov. Ak ste si teda všimli, že je vaše obočie výrazne tenšie, porozprávajte sa so svojim lekárom ohľadom možných problémov so štítnou žľazou.
Rozmazané videnie
Mnohí z nás sedia hodiny za počítačom alebo pred televízorom, čo končí pocitom pálenia očí alebo rozmazaného videnia. Dnes táto situácia nastáva tak často, že lekári nazvali túto diagnózu „digitálna únava očí“ alebo „syndróm suchého oka“ a týka sa všetkých ľudí, ktorí neustále sledujú displej telefónu, počítača, tabletu, či televízora. Ak spozorujete tieto príznaky, poraďte sa s lekárom o tom, ako by ste mali riešiť tieto problémy.
Slepý bod
Ak si všimnete, že občas vidíte bielu škvrnu, je to vždy veľmi desivé a môže to byť dôsledok silnej migrény, ktorá je väčšinou sprevádzaná aj pohybujúcimi sa bodkami alebo vlnkami. Takmer vždy je takéto videnie sprevádzané bolesťou hlavy. Určite odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.
Vystupujúce oči
Všetci sme asi zažili situáciu, kedy sa nám zdalo, že naše oči nie sú naše, že sú trochu vystúpené. Väčšinou len niekoľkokrát zažmurkáme a všetko je opäť jasnejšie. Ak ale máte neustále pocit, že vaše oči sú neprirodzene veľké a cítite v nich napätie, môžu byť tieto príznaky spojené s hypertyreózou, stav, kedy sú oči príliš aktívne. Tento syndróm môžete poznať aj ako Gravesova choroba štítnej žľazy.
Jeden z príznakov je aj tik v oku, resp. viečko sa nedá úplne zavrieť a máme akoby pokrivené oči. Tento príznak sa vyskytuje až u 30% pacientov s týmto ochorením.
Zažltnuté očné bielko
Ak sa aj každý deň pozeráte do zrkadla, je nepravdepodobné, že si všimnete menšie zažltnutie očného bielka. Môže to byť dokonca znak žltačky. Ďalším dôvodom môže byť nedostatočne rozvinutá funkcia pečene. Tento stav môže súvisieť aj so zlým stavom žlčníka alebo močových ciest. Na to, aby ste pochopili príčinu je potrebné navštíviť lekára.
Rozmazané videnie v dôsledku cukrovky
Ľudia, ktorí majú diagnostikovanú cukrovku musia bojovať s mnohými následkami a zdravotnými problémami, pričom sa niekedy vyskytujú aj problémy so zrakom. Jedným z problémov je aj diabetická retinopatia, stav, ktorý je spôsobený poškodením ciev v očiach, ktoré sú následne citlivé na svetlo a preto má človek pocit, že vidí zakalene. Tento problém je potrebné brať vážne a konzultovať ho s lekárom.
Rozdvojené videnie, rozmazané videnie alebo strata zraku
Akákoľvek zmena videnia je reakcia tela a varovný signál, ktorý vyžaduje okamžitú reakciu. Ak náhle vidíte len tiene, ak vidíte matne, alebo rozmazane, či nebodaj ak stratíte zrak, okamžite vždy vyhľadajte lekársku pomoc a tieto príznaky sa snažte vyriešiť. V niektorých prípadoch sa môže jednať aj o mozgovú príhodu.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), dailyhealthpost.com
Nahlásiť chybu v článku