Ekologickí aktivisti ale aj odborníci v odbore už dlhé roky upozorňujú na alarmujúci stav životného prostredia. Jednou z hlavných úloh modernej doby sa preto stáva zachovanie zdravého ovzdušia, vody a pôdy pre budúce generácie. Hovorí sa to ľahšie, ako robí. Prvoradé je ale začať od seba, pokojne aj malými krokmi.
Termín trvalo udržateľný rozvoj bol prvýkrát spomenutý na summite v Rio de Janeiro. Bolo to ešte v roku 2000, kedy sa krajiny sveta rozhodli dodržiavať a plniť ciele, ktoré k takejto udržateľnosti pre budúce generácie vedú. U nás je nástup pomalší, no pomaly sa dostávame k jadru. Dôležité ale je, aby sme šírili osvetu a aby sa k ľuďom dostali potrebné informácie. Dnes sa v článku budeme venovať práve nakupovaniu bez obalov.
„Hovoriť o tom je jednoduché, ale konať tak je už druhá vec“. To aktivistom často odkazujú ľahostajní obyvatelia.
Začnime preto od seba. Významným krokom ako sa posledné roky ukazuje, je odmietanie jednorazových, prostrediu a niekedy dokonca aj zdraviu škodlivých, plastových obalov. Teší ma, podobne ako mnohých aktivistov, že aj na Slovensku sa rozbehol európsky program tzv. obchodov bez obalov. Už ste o nich počuli?
Prvotná myšlienka
Program vychádza z výskumu aktivistky menom Bea Johnson, ktorá o ňom napísala i knihu „Dom bez odpadu“. Bea s rodinou po dobu jedného roka nahromadili len jednu plechovku o veľkosti litra nerecyklovateľného odpadu. Ako to dokázali? Riadili sa 5 pravidlami:
- Odmietali nepotrebné
- Znížili potrebné
- Opätovne používali
- Recyklovali
- Kompostovali
Kniha „Dom bez odpadu“ spôsobila doslova zámorský boom. V priebehu roka bola preložená do dvadsiatich jazykov a v USA zaradená medzi bestsellery. Vyvolala trend otvárania mnohých bezobalových obchodov po krajine.
Ako to funguje?
Je to úplne jednoduché. Jediné, čo potrebujete, sú vlastné nádoby, v ktorých skladujete potraviny. Prinesiete si ich a naplníte vlastnoručne zo sortimentu. Ak ich zabudnete, nezúfajte k dispozícií sú nádoby aj v obchode. Šikovné, nie? Jednou z výhod je rozhodne zakúpenie tovaru na mieru. Nikto tu nikoho neposudzuje ani neprevracia oči, ak si zákazník zakúpi lyžičku kávy, čaju, alebo cukru.
Ďalším plusom je i cena tovaru, ktorá je takmer polovičná v porovnaní s pôvodným zabaleným produktom.
Čo nájdem v bezobalovom obchode?
- zeleninu a ovocie na kusy, plátky
- obilniny
- cestoviny
- soľ a cukor
- sušienky
- pekárenské výrobky
- maslo
- múky
- šťavy
- orechy a sušené ovocie
- kávu a čaj
- koreniny
- mydlá a šampóny
- prášok a gél na pranie
- prostriedky na umývanie radu a i.
„V skutočnosti to nie je len o obyčajnom obchode, ale o celkovom postoji k recyklácií odpadu a životnom štýle človeka“ dodávajú aktivisti.
Obchody vo svete
Tieto bezobalové obchody sú všeobecným príkladom riešenia problému znečistenia životného prostredia. Vo svete ich existujú stovky a štatisticky trend v ich otváraní len narastá. Môžme tomu tlieskať, nakoľko až 40% plastov sa denne používa ako obal produktov.
V niektorých krajinách Európy vznikli už aj celé reťazce obchodov:
- Day by day vo Francúzsku
- Unpackaged v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska
- Original Unverpackt v Nemecku
Slovensko
U nás by sme takýto typ obchodu našli v mestách ako:
- Bratislava – U vážky a Bezobalovo
- Piešťany – Dobrotéka
- Nitra – Špajza
- Bánovce nad Bebravou – Zelený obchodík
- Trenčín – Bezobalis
- Dubnica nad Váhom – Živana
- Žilina – SanusVita s.r.o., VÁŽ SI a EKOland
- Prievidza – Veverička
- Banská Bystrica – NEBALené a Drogéria Ecoterra
- Detva – Bezodpadu
- Poprad – Neobaluy
- Prešov – Odvážene
- Košice – Na Kôpke
Ak by existoval aj v mojom meste bezobalový obchod, určite by som si dala námahu a zašla z bodu A do bodu B nakúpiť. Dnes to tak nie je. Nezúfam, môžem aspoň denne požívať ekologickú tašku, či papierové vrecká, namiesto plastových. Kiež by bol európsky príklad reťazcov nákazlivý a obchody by sa množili ako huby po daždi.
Nahlásiť chybu v článku