Uvedomili ste si niekedy, že najmladší britský následník trónu mužského rodu nikdy nenosil dlhé nohavice? Ak vás to prekvapilo alebo šokovalo, dôvod hľadajte v etikete. Tá sa nehrá ani s malým Georgeom. Či mrzne, alebo sneží, chlapček musí mať vždy nohavice nad kolená.
Nútené nosenie krátkych nohavíc je hlboko zakorenené v prastarej aristokratickej tradícii a britská rodina ju udržuje už celé veky. V skutočnosti je dôvodom sociálne začlenenie. Krátke nohavice mohli v britskej spoločnosti nosiť iba aristokratické deti šľachticov a panovníkov. Tradícia siaha do 16. storočia, čo potvrdzujú aj maľby aristokratických rodín. Malí chlapci majú na sebe vždy šaty, ako dievčatá. Až v na prelome 17. a 18. storočia sa z tohto úzu trochu poľavilo. Vtedy začali chlapcov od troch rokov obliekať už do kratších nohavíc, ktoré dnes nazývame šortky. Pýtate sa prečo? Pretože nosenie dlhých nohavíc je v aristokratických kruhoch len privilégiom dospelých mužov.
Obyčajní si ich neoblečú
„Nohavice sú určené pre väčších chlapcov a mužov, zatiaľ čo šortky sú nepísaným spoločenským znakom malých chlapcov. Napriek tomu, že počasie sa mení, nohavice u malého chlapca sú považované za znak neurodzeného pôvodu, strednej triedy niekde na predmestí. Žiadny šľachtic, a už vôbec nie člen kráľovskej rodiny, netúži byť zaradený do tejto triedy. Dokonca ani vojvodkyňa z Cambridge,“ vysvetľuje odborník na etiketu William Hanson z britského časopisu Harper´s Bazaar. Malý princ sa dlhých nohavíc dočká až po dovŕšení ôsmeho roku! Takisto sa nesmie na verejnosti objaviť v tričku s obrázkom niektorého zo svojich obľúbených hrdinov. Darmo, že jeho kamaráti z neurodzených rodín sa z takýchto vecí môžu tešiť jedna radosť.
Krátke nohavice do svojich ôsmych narodenín museli nosiť aj princovia William a Harry. Rovnako ako oni aj princ Charles a mnoho jeho mužských predkov. Táto záležitosť však nie je len otázkou britskej etikety, ide o všeobecné pravidlo, ktoré dodržiavajú všetci aristokrati a členovia šľachtických rodín. Obliecť chlapcovi dlhé nohavice je totiž vnímané ako pokles vyššej vrstvy k strednej až k nižšej.
Tradícií je mnoho
Podobne, ako nohavice, aj klobúk je doplnok bez ktorého by si zasa len málokto vedel predstaviť panovníčku kráľovnú Alžbetu II. V súčasnosti ho používa hlavne pri slávnostných príležitostiach. Objaviť sa však bez klobúka na verejnosti bolo až do roku 1950 absolútnym prehreškom a britská panovníčka si to nikdy nesmela dovoliť. Dnes je už aspoň v tomto smere etiketa trochu miernejšia.
Rovnako ako klobúk, členky panovníckeho rodu by sa nemali objavovať bez rukavičiek. AJ tento zvyk má korene v minulosti, kedy sa tak panovníci chránili pred prenosom baktérií od cudzích ľudí. Aj keď sa do kontaktu s nižšou a strednou vrstvou dostali len zriedka, choroby na nich mohli číhať všade. Tento zvyk ostal kráľovnej dodnes a keď niekomu podá ruku v rukavici, nikoho by ani nenapadlo, aby sa urazil.
Ani vojvodkyňa Catherine si už nemôže dovoliť vyjsť z domu v teplákoch. Ak sa chce prechádzať v pyžame, či v domácom oblečení, môže tak robiť len za múrmi palácov. Na verejnosti musí dodržiavať dekórum, preto ju pravdepodobne už nikdy neuvidíme oblečenú v športovom, nieto ešte v domácom úbore. Na neformálnejších akciách si môže dovoliť šaty, sako alebo sveter. Muži si môžu dovoliť nanajvýš nohavice, košeľu a sako.
Farebnosť je výsadou kráľovnej Alžbety, ktorá sa svojho času nechala počuť, že „Ak nosíte béžovú, nikto vás nespozná.“ Odvtedy ju ľudia nevideli v nevýraznej farbe, ale v tých najfarebnejších kreáciách, kostýmoch, či šatách. Kráľovnú by mal jej ľud vidieť už z diaľky. Kým v minulosti to nebol problém ani v nevýrazných farbách, dnes by sa len ťažko odlíšila od žien v jej blízkosti. Preto sa odlišuje aspoň výraznou farbou.
Menili by ste s niekým z kráľovskej rodiny? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), ofigenno.com
Nahlásiť chybu v článku