Britskú kráľovnú Alžbetu II. nemusíme nikomu predstavovať. 91-ročná hlava monarchie je známa po celom svete, a aj napriek úctyhodnému veku stále zastáva trón. Nejednému človeku ale napadne, čo by sa stalo s monarchiou, ak by Alžbeta náhle nebola medzi nami? Ovplyvní to výrazne celé kráľovstvo alebo majú Briti konkrétny plán? Nasledujúci článok vám prezradí i šokujúce fakty.
Kráľovnej Alžbete prajeme pevné zdravie a mnoho ďalších rokov „na konte“. V poslednom čase sa však na internete čoraz viac objavujú otázky smerujúce k fungovaniu monarchie, ak by jej kráľovná nebola medzi nami. Zaujíma vás, ako by to ovplyvnilo chod Británie?
Ako sa informácia rozšíri?
Briti si na presnosť potrpia, práve preto je i takáto chúlostivá situácia vopred presne zorganizovaná a nacvičená. Prípadná smrť panovníčky je označovaná heslom „Londýnsky most padol“. Operácia „Londýnsky most“ je zároveň názvom všetkých podrobných plánov a nariadení, ktoré sa týkajú smrti panovníčky. Vo všetkých plánoch a nácvikoch na situáciu po smrti kráľovnej sa používa pseudonym „pani Robinsonová“.
https://www.instagram.com/p/BbDSXlzgGfb/?tagged=elizabethii
Prvý, kto bude informovaný o kráľovninej smrti, bude aktuálny predseda vlády. Následne ministerstvo zahraničia informuje ďalšie krajiny, pre ktoré je Alžbeta II. tiež hlavou, a až potom sa správa oznámi ďalším krajinám.
Oznam
Oznámenie o smrti kráľovnej bude visieť aj na bráne Buckinghamského paláca, kde ho vyvesí smútočne oblečená vybraná osoba. Takisto sa vyvesia čierne vlajky. Následne sa správa dostane i na webové stránky paláca, kde bude na čiernom podklade.
Rozhlasové stanice „preladia“
Ihneď, ako sa dostane správa o smrti kráľovnej do povedomia, v štúdiách rozhlasových staníc budú moderátori upozornení modrým svetlom, aby ihneď prepli na správy. Hrať sa budú len neutrálna hudba.
Nekrológy
Aj keď to možno znie morbídne, média po celom svete už majú pripravené nekrológy a články spojené so smrťou monarchu. V prípade, že britská tlačová agentúra Press Association vydá smutnú správu, takmer okamžite ju prevezmú svetové médiá a články a nekrológy s upravenými presnými informáciami ihneď zverejnia.
Kráľovstvo „zamrzne“
Aj keď to môže znieť ako metafora, nemá to ďaleko od pravdy a zamrznutie má tak trochu doslovný význam. Na počesť kráľovnej by boli banky, úrady, školy a podobné inštitúcie zatvorené minimálne 12 dní. Britániu tieto dni budú stáť mnoho a krajina príde o miliardy!
Žiadne komediálne programy
Smrť monarchu ovplyvní i televízne vysielanie. Britská televízna stanica BBC potvrdila, že až do pohrebu by boli všetky komédie a zábavné programy naplánované vo vysielaní bezpodmienečne zrušené. Rešpekt a úcta v rámci takejto veci je pre Britov veľmi dôležitá.
Nový panovník
Dočasným nástupcom na trón je syn kráľovnej – princ Charles II. Po svojom nástupe na kráľovskú stoličku by sa hlavou monarchie stal kráľom Charlesom III. Podľa pravidiel by nemala byť Británia bez „hlavy“ ani jeden deň, preto na trón zasadne prakticky okamžite.
Nová hymna, bankovky i známky
Nový panovník Británie nahradí kráľovninu podobizeň na slávnych poštových známkach, minciach i bankovkách. Keďže hymna obsahuje odkaz na kráľovnú, budú jej slová zmenené.
Buckinghamský palác
Bez ohľadu na to, kde sa nešťastná udalosť odohrá, telo panovníčky bude prevezené do Buckinghamského paláca, kde sa bude konať posledná rozlúčka. Telo v rakve bude chvíľu verejne vystavené, aby sa so svojou kráľovnou mohla rozlúčiť i verejnosť.
Deň voľna
Aby sa s kráľovnou mohol prísť rozlúčiť skutočne každý, bude v krajine celoplošný deň voľna. Každý Brit bude mať právo uctiť si pamiatku kráľovnej.
Dúfame, že táto situácia nenastane tak skoro a kráľovná sa dožije úctyhodného veku.
zdroj: babskeveci.sk (Jana L)
Nahlásiť chybu v článku