Úžasné správy. Táto krajina je prvá na svete, ktorá hlási kolektívnu imunitu proti koronavírusu

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Dano Veselský

Kým mnohé krajiny ešte stále trpia a bojujú, nájdu sa aj také, ktoré sa teraz môžu tešiť, pretože pandémiu už takmer prekonali. Jednou z týchto krajín je Izrael.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál BBC, dalo by sa povedať, že je to práve Izrael, ktorý dosiahol istý druh kolektívnej imunity. Podľa riaditeľa nemocnice, profesora Eyala Leshem, je to jediné vysvetlenie toho, prečo prípady nakazených stále klesajú, aj keď krajina už uvoľnila niekoľko opatrení a vracia sa do bežného života.

FOTO TASR – Ján Krošlák

Počet nakazených klesá

Podľa neho sa tiež hovorí o tom, že aj keď je človek nakazený, väčšina ľudí, s ktorými sa stretáva, sa už ďalej nenakazí. Počty nakazených stále klesajú, a to aj medzi osobami mladšími ako 16 rokov, ktoré sa zatiaľ neočkujú. Odhaduje sa taktiež, že čím viac sa rozšírilo očkovanie, tým menšie bolo riziko, že budú deti pozitívne testované. Podľa správ má zhruba 68 % populácie v krvi protilátky proti koronavírusu.

Foto: TASR/AP

Niektorí vedci sú skeptickí

Hranicou pre kolektívnu imunitu je podľa vedcov 65 až 70 %. Napriek tomu, že izraelskí vedci tvrdia, že krajina je prvá na svete, ktorá dosiahla kolektívnu imunitu v prípade koronavírusu, britská virologička Sarah Pitt je voči tomu skeptická a myslí si, že je veľmi skoro robiť takéto závery.